Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır 2019

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Günümüzde birçok ülke hakkında ve o ülkenin vatandaşlığına nasıl geçileceği hakkında insanlar araştırma yaparak bilgi sahibi olmaya çalışır. Ukrayna’da bu ülkelerin başında gelir. Ukrayna vatandaşlığı na geçmek için hevesli ve meraklı çok sayıda kişi bulunur.
Ukrayna vatandaşlığı hakkında bilgi sahibi olmak için göz önünde bulundurmamız gereken birçok seçenek ve istenilen belgeler ile birtakım şartlar bulunur. Ukrayna, bazı kolay vatandaşlık veren ülkelere göre bu konuda biraz daha sıkı bir tutum sergilemektedir. Bunun için oldukça özenli bir araştırma süreci yürütmeniz, sizin yararınıza olacaktır.

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alabilirsiniz?

Ukrayna vatandaşlığı nasıl alınır 2019 yılında en çok merak edilenler içinden bir tanesidir. Bu vatandaşlığı almanız için Ukrayna devleti belirli şartları bizlere sunmaktadır. Bunlardan birincisi, vatandaşlık istiyorsak o ülkede sahip olmamız gereken oturma iznini almış olmamız gerekiyor. Oturma izni için ise ülkeye giriş öncesi ve sonrası yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır.

Ülkeye girdikten sonra oturma izni için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Neden olarak ise; çalışma veya akraba ziyareti gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Gerekli evrakları topladıktan sonra işlemleri başlatmış olursunuz. Vatandaşlık için ülkede 5 yıl boyunca kalmanız gerekmektedir. Lakin bu süre içinde 2 seneyi geçmemek şartıyla ülkeden çıkış yapabilirsiniz. Ancak bu süreci iyi planlamanız gerekir.

Evlilik İle Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Oturum ile vatandaşlık alabileceğiniz gibi evlilik yolu ile de vatandaşlığı kazanabilirsiniz. Ama bunun için evlendiğiniz kişi Ukrayna vatandaşı olmak zorundadır. Türkiye’de evlilik işlemlerini yaptıktan sonra bir tür D tipi vizeye sahip olacaksınız ve bu evlilikle ilgili işlemlerinizi notere onaylatmak gereklidir. Bu belgeler daha sonra bir tercüman aracılığı ile Ukrayna diline tercüme edilmelidir.

Tüm bu işlemleri tamamlandıktan sonraki durağınız, Yabancılar Şube Müdürlüğü’dür. Burada ki işlemleriniz onaylandıktan sonra 1 yıllık Ukrayna’da oturum izniniz verilmesi gerekiyor. Ardından o ülkenin dili hakkında bir dil sertifikasına sahip olmanız istenecektir. Ardından 3 yıl gibi bir sürenin dolmasıyla birlikte çağrılacağınız bir mülakat olacaktır. Bu mülakatta istenilen ve sorulan sorulara doğru yanıtlar vermeniz halinde Ukrayna vatandaşlığına sahip olmuş olacaksınız.

Ticaret İle Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Eğer iş adamı kimliği ile iş kurmayı düşünüyorsanız, banka hesabınızda bulunan paraya göre Ukrayna yatırımcılara fırsat sunmaktadır. Bunun için banka hesabınızda yaklaşık 100 bin dolar civarında paranız olması istenmektedir. Ayrıca bu işletmenizin 5 yıl boyunca işler bir hal göstermesi şartlar arasındadır.

Tüm bunların neticesinde aldığınız vatandaşlık ile neler yapabileceğiniz konusunda örnek olarak Lviv ile ilgili yazdığımız makaleyi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.