2019 Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları

Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları

Sert hava koşullarına karşı dayanıklı olan Romanov koyunu, verimli bir ırktır. Anavatanı Rusya olan bu koyunlar, kısa boyludur. Eti kokmaz ve hayvancılık sektöründe ‘kuzulama makinesi’ olarak bilinir. Tüyleri gridir. Başı ve ayakları siyahtır. Analık kabiliyeti bakımından diğer ırklardan daha üstündür. Bu nedenle melezleme çalışmalarında tercih edilen bir ırktır. 2019 Ukrayna Romanov Koyunu fiyatları, koyunun ağırlığına ve yaşına göre değişiyor.

Romanov Koyunun Bakımı Nasıl Olur?

Geniş araziye kısa sürede yayılan bu koyunlar, diğer ırklar gibi hemen hastalanmaz. Rusya’nın zorlu kış şartlarına alıştıkları için dayanıklı özelliklere sahiptir.

Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları

Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları

Yılın her gününde çiftleşebilir ve bunun yanı sıra üç veya dört ayda olgunlaşır. Olgunlaşma süresi oldukça kısadır. Üçüz, dördüz doğuran bu hayvanlar üreme özellikleri üst düzeydedir. Ayrıca dayanıklı olduğu için kuzu ölümü az olur. Doğumdan itibaren çok hızlı bir şekilde gelişir. On iki yıl boyunca damızlık kategorisinde değerlendirilebilir. Uzun yürüyüşlere karşı dayanıklıdır.

Bakımı Önemlidir

İyi bakıldığında doğum kabiliyeti artmaktadır. İkiz, üçüz hatta dördüz doğurabilen Romanov koyunu, çok karlı bir küçük baştır. İki aylık bir Romanov koyunu 20 kiloya ulaşabilmektedir. Bir yaşındakiler 50 ile 80 kilo arasında değişiyor. Kas yapısı oldukça iyidir. Bunun nedeni soğuk iklimin hayvanı olmasıdır. 10-15 kilometre yürüyüşü kolaylıkla gerçekleştirir. Tedirgin ortamlardan uzak tutulması gereken Romanov Koyunu, özellikle hamilelik döneminde huzurlu olmalıdır. Kuzu düşüğünün en önemli sebebi hayvanın tedirgin olmasıdır.

Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları

Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları

Bu küçükbaş hayvanlara bakmak çok zor bir iş değildir. Sabah ve akşam yem verilir. Yaralanma durumunda zifiranlı su kullanılır. Mantarın meydana gelmemesi için bu kullanılması gerekir. Öksürük ve benzeri durumlarda veteriner çağrılmalıdır. Bunun dışında meydana gelen hastalık durumlarında hemen veteriner çağrılmalıdır. Otlatma işlemlerinde en iyi yerler tercih edilmelidir. Tehlikeli yerlerde otlatmak koyunun hastalanmasına neden olur. Altı aylık bir Romanov koyunu çiftleşebilir. Çiftleşme öncesi koyun iyice doyurulmalıdır. Doğum öncesi tuz verilmemelidir.

Neyle Beslemeliyiz?

Tuzlu yiyecekler, hamilelere asla verilmemelidir. Diğer koyunlara arpa verilmelidir. Yonca şişkinlik yaptığı için verilmemesi gerekir. Kış aylarında sudan otu, bezelye samanı, fiy samanı, soya otu ve doğal ot verilebilir. Yulaf, soya, arpa ve buğday kırılmamalıdır. Yalama tuzu da unutulmamalıdır. Yalama tuzu koyunun ihtiyacı olan proteini karşılar.

Türkiye’de Et Piyasasını Etkiledi

Kokan koyun etine alerjisi olanlar için Romanov koyunu alternatiftir. Dana etine rakip olan bu hayvanın eti, et piyasasını etkileyeceğe benziyor. Romanov koyunu, koyun piyasasında yeni bir rekabet meydana getirdi. Kuzu eti kategorisinde tercih edilen bir ırktır.