Eğlence Ve Cazibe Merkezi Kiev

Eğlence Ve Cazibe Merkezi Kiev

2017’de Ukrayna’yla yapılan anlaşma sonucunda, vizesiz seyahat yapabiliyoruz. Sadece kimliğinizle Ukrayna şehirlerini gezebilirsiniz. Ukrayna şehirleri içinde en çok merak edilen ve ziyaret edilen Kiev’dir. Eski Sovyetler Birliği’nin ve şimdiki Ukrayna’nın başkenti olması, Kızıl Meydan, saraylar gibi tarihi dokulara sahip olması ve özellikle kiev gece hayatı ile birçok turistin ilgisini çekiyor.

Kiev’e Nasıl Gidilir?

İstanbul – Kiev arasında; Türk Hava Yolları, Pegasus ve Ukraine International Airlines’in karşılıklı uçak seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları İzmir-Kiev seferlerine de başladı. İzmir üzerinden de Kiev’e gidebilirsiniz. Bu hava yollarının dışında Lufthansa, Air Moldova gibi şirketlerin de aktarmalı uçuşları bulunuyor. 2019 yılı itibariyle Kiev uçak bileti Türk Hava Yolları’nda 1146, Ukrayna Uluslar arası Hava Yolları’nda 1436 liradan başlıyor.

Kiev uçak bileti

Kiev uçak bileti

Kiev’de Zhulhany ve Boryspil havaalanları bulunuyor. Zhulhany Havaalanı merkeze daha yakındır. Havaalanından düzenli olarak kalkan minibüs ve troleybüslerle ortalama 25 dakikada şehir merkezine gidebilirsiniz. Boryspil Havaalanından “Sky Bus” adlı otobüsler düzenli olarak kalkıyor. Yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşıyorsunuz.

Kiev Gümrüğünden Nasıl Geçeceksiniz?

Gümrükte, pasaport veya vize sorulmuyor. Sadece çipli yeni kimliğinizi göstermeniz yeterlidir. Gümrükte size bir form veriyorlar bunu doldurup, onaylatıyorsunuz. Kiev’de vizesiz ve pasaportsuz en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Kalacağınız süre içinde bu formu sürekli yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Herhangi bir kimlik kaybınız durumunda, yanınızda yedek olarak ehliyet, evlilik cüzdanı gibi sizi tanıtıcı kimlikleri yanınızda bulundurunuz. Uçak bileti, otel rezervasyonu ve davet edildiyseniz davet mektubunuzu yanınızda bulundurunuz.

kiev gümrüğünden nasıl geçeceksiniz

kiev gümrüğünden nasıl geçeceksiniz

Kiev’de Yaşam

Kiev; Ruslar ve Ukraynalılar tarafından “bütün şehirlerin annesi” olarak adlandırılıyor. Kendine has kültürü ve mimarisiyle Doğu Avrupa’nın en dikkat çeken şehirlerinden birisidir. Avrupa’nın en sessiz şehri olma özelliğine sahip olan Kiev’in bir başka özelliği de Alman Goethe’nin dediği gibi “parkın içinde bir şehir” olmasıdır.

Ukrayna gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen Kiev, ticaret, sanayi ve turizm merkezidir. Diğer şehirlere nazaran yaşam şartları daha kolaydır. Burada 24 saat boyunca hayat canlıdır. Kiev’de ekonomi durumu ticarete ve turizme endekslidir. Bir liranın 4,55 Grivna ettiğini söylersem, ülkenin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olursunuz.

yaşam şartları

yaşam şartları

Kiev’de Eğitim

Ukrayna’da eğitime büyük önem veriliyor. Modern bir eğitim sistem uygulanması ve üniversitelere girişlerin sınavsız olması Türk gençlerinin ilgisini çekiyor. Dünya genelinde kabul gören diplomaları sayesinde Ukrayna eğitim cazibesi olarak görülüyor.

Kiev eğitime çok önem veriyor ve şehirde birçok üniversite bulunuyor. Bunlar arasında; Tıp, Ulusal Havacılık, Harkov, Taras Shevchenko ve Politeknik kiev üniversiteleri olarak ön plana çıkıyorlar.

Kiev üniversiteleri

Kiev üniversiteleri

Kiev’de Turistik Yerler

Ukrayna’nın ve Kiev’in sembolü olan Bağımsızlık Meydanı’yla gezinize başlayabilirsiniz. Meşhur Kreşatik Caddesi’nde bulunan meydanı gezdikten sonra cadde boyunca dizilen tarihi binaları görebilirsiniz.

Andrevski Yokuşu

Kaldırım taşlarıyla döşeli yokuştan çıkarak St. Andrews Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Yokuş boyunca ülkenin simgesi olan matruşkaları, eski Sovyet askeri kıyafetleri ve yöresel ürünleri satan tezgahları görebilirsiniz.

Kiev turistik yerler

Andryevski yokuşu

Aziz Sofya Katedrali

Bin yıllık bir geçmişe sahip Katedralde, Rus mimarisinin izlerini görebilirsiniz. Çan kulesine çıkıp, şehri panoramik izleyebilirsiniz.

Kiev turistik yerler

Aziz Sofya Katedrali

Mağaralar Manastırı

1051’de kurulmuş olan manastır, Ortodoksların dini merkezidir. Devasa bir komplekse sahip alanda 18 kilise ve yer altında mağaralar bulunuyor. Burası Kiev turistik yerler içinde en popüler olandır.

Kiev turistik yerler

Mağaralar Manastırı

Kiev’de Gece Hayatı

Gündüzleri çok sakin ve rutin bir yaşam düzeni olan Kiev’de gece hayatı çok canlıdır. Birçok turist ülkeye kiev gece hayatı ve eğlenmek için geliyor. Kiev, gece kulüpleri ve barlarıyla meşhurdur. Çapkınlık ve kaçamak yapmak isteyen erkek turistlerin ilgi odağıdır. Hayatın ucuz olması, vize istenmemesi sebebiyle, birçok yerli ve yabancı turist günübirlik bile olsa Kiev’e geliyorlar.

Arena ve Forsage gece kulüpleri bu konuda en tanınmış ve meşhur olanlarıdır. Birbirinden güzel Rus kızlarından biriyle dostluk kurup, geceyi geçirebilirsiniz. Farklı bir ortam istiyorsanız, şehir meydanında Vodka Bar’ı ziyaret edebilirsiniz.

kievde gece hayatı

kiev’de gece hayatı