Geleneksel Ukrayna Yemekleri

Ukrayna, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport ve vize gerektirmeden sadece kimlikle rahatça girebildikleri güzel ülke. Ülkenin en çok ziyaretçi akınına uğradığı ve vatandaşlarımızın uğrak noktaları arasında Ukrayna şehirleri olan Başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson, Kharkov, Donetsk kentleri bulunmaktadır.
Ukrayna geleneksel yemekleri, durmak bilmeyen hareketli gece hayatı, turistik bölgeleri, doğa güzellikleri ile de bilinmekte. Geçmişten günümüze gelen Ukrayna mutfağının en güzel yemekleri, daha önce bu lezzetleri tatmamış turistlerin ilgi odağı haline gelmesi, Ukrayna tatili planlamak için en önemli sebeplerden.

Lezzetli Ukrayna Yemekleri

Kendine özgü özellikleri ile geleneksel Ukrayna yemeklerini sizler için bir araya getirdim. Lezzeti, servis biçimi ve yapım sürecini ele aldım. Ukrayna yemeklerini mutlaka denemelisiniz.

1- Kiev Tavuğu


Ukrayna yemekleri arasında ünlü olan kiev tavuğu, taze filetoların tereyağı ile harmanlanması ile oluşan ve sarımsaklı sos ile servis edilen muhteşem lezzet. Kiev tavuğu genellikle kaliteli restorantların menülerini süslemektedir.

2- Patatesli Krep (Deruny)

Deruny (patatesli krep) ağızlara layık güzel bir kahvaltı için seçilebilecek doğru tercihlerden biri. Rende haline getirilmiş patatesin kızartılarak yada fırınlanarak yapıldığı isteğe göre mantar, yeşillik ve et çeşitleri ile süslenerek servis edilen harika bir lezzet.

3- Borscht çorbası


Sovyetler birliği ülkelerinin dünyaca ünlü çorbası olan Borscht. Gerçek Borscht çorbası yaklaşık 30 çeşit malzeme katılarak yapılıyor. Çorbanın lezzetini verense sığır eti suda bekletilip kaynatıldıktan sonra et suyu ayrılıyor. Pancar, kereviz, lahana, havuç gibi sebzeler eklenerek çorbanın muhteşem rengini ve tadını süslendiriyor. Kuşbaşı halinde doğranan sığır etide eklendikten sonra pancarın kırmızı rengini vermesiyle bu muazzam lezzet tamamlanıyor. Ukrayna halkının pampushki dediği ekmek ile servis ediliyor.

4- Salo


Ukrayna mutfağı mezelerinden olan salo domuz yağından elde edilmektedir. Baharat ve yeşillik ile süslenerek sofralara sunuluyor.

5- Vareniki


Vareniki bir çeşit hamur tatlısıdır. Kayseri mutfağının meşhur yemeği mantı benzeri olan bu yiyecek tuzlu yada tatlı olarak ikram edilmekte. İçinde et, mantar, pattes, lahana, vişne veya kuş üzümü gibi malzemeler kullanılıyor. Ekşi krema ile servis edilmekte.

 

6- Okroshka


Yaz mevsiminin hafif lezzeti Okroshka. İçerisinde kvas veya kefir bulunuyor. Sosis, salatalık, sebze olarak havuç ve turp yer alır. Yaz aylarının vazgeçilmezidir.

7- Lahana Dolması


Lahana Ukrayna mutfağının önemli malzemelerindendir. Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasında olan lahana dolması, Ukrayna da golubtysi olarak bilinmektedir. Kıymalı pirinç ve baharatlar lahana dolmasının iç malzemesini oluşturmakta.

8- Holodets


Kokusu ve lezzeti Türk damak tadına pek uygun olmayan bir diğer yemek ise holodets. Ukrayna halkı için vazgeçilmez olan bu yemek, kutlamalarda ana yemek olarak servis edilmekte. Jöle benzeri bir kıvamda olan dondurulmuş et suyundan yapılıyor. İçerisinde domuz bacağı bulunan bu yemeği açıkçası pek tercih etmemenizi öneriyorum.

9- Banush


Ukrayna bölgelerinden batı kesiminde yaygın olan benzersiz bir çok tarife sahip diğer yemek ise Banush. Eski zamanda Banush, yoksul kesimin yemeği olarak bilinirdi ancak şimdi Karpartların en lüks restorantlarında menülerde yerini almış durumda. Kızarmış domuz yağı, mısır ezmesi ve peynirden yapılmaktadır. Lezzetini ve kıvamını yoğunlaştırmak için genellikle mantar ile servis edilmektedir.

10- Syrniki


Sizde tatlıdan vazgeçemiyorsanız bu güzel tatlıyı denemelisiniz. Un, yumurta, süzme peynir ve şeker ile yapılan Syrniki harika bir lezzet. Ekşi kreme ve reçel ile servis edilmektedir.

11- Nalisniki

Krep içine sarılabilecek herşey nalisniki içinde koyulabilir. Geleneksel olarak kuru üzüm ve süzme peynir ile servis edilen bu krep, Ukrayna halkının sabah kahvaltılarında tükettiği bir yiyecek. Cafe ve Restorantlar da tatlı menüleri arasında yerini alan nalisniki, çay ve kahve ile çok güzel bir lezzet şöleni yaşatmakta.