Kharkiv Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Kharkiv (Ukraynalı) veya Kharkov (Rus), ayrıca [Charkiv ve Charkow] Ukrayna’nın ikinci en büyük şehridir (elbette ki Kiev’den sonra). 3/4 yüzyıl önce Ukrayna’nın başkenti statüsünü kaybetti (Sovyet Ukrayna), ancak bu statüyü geri alma şansının hepsinin olduğunu düşünüyoruz.

Kharkov’un nüfusu (Ekim 2008’de) 1.453.1 kişi idi. Kharkiv zengin bir kültürel, bilimsel, eğitimsel, ulaşım ve endüstriyel hayata sahiptir. Şehir, yüzlerce sanayi şirketine ev sahipliği yapıyor. Kriz sırasında bile şehir gelişiyor. Yeni oteller inşa ediliyor.

Kharkov’un ulaşım sistemi Ukrayna’nın en iyilerinden biri. Euro 2012’ye hazırlanırken şehir yönetimi trafik yoğunluğunu azaltmak için pek çok yolu onarmış ve sokakta bazı marshrutka değiştirmiştir. Kharkiv metrosu 35 km uzunluğunda ve 28 istasyonu bulunuyor. Ukrayna’nın büyük şehirlerini birbirine bağlayan yeni hızlı trenler vardı (Kiev, Donetsk, Lviv).

Kharkov Havaalanı yenilenmiş ve neredeyse yarım yılda bir yeni bağlantılar başlatılmıştır.

Kharkiv’in en popüler simgesi Freedom Square (Ploshcha Svobody), Avrupa’nın üçüncü büyük kent meydanı ve dünya hakkında konuşurken 7. sırada yer alıyor. Kharkiv’in diğer cazibe merkezleri hakkında burada okuyabilirsiniz.

Kharkiv ve Kharkiv apartman kiralamalarında hotelts hakkında bilgi “Kharkiv Nerede Kalınır” bölümünde bulunmaktadır.