Kiev’de Mutlaka Görmeniz Gereken 6 Yer

T.C vatandaşlarına turist amaçlı gezileri için vize istemeyen Ukrayna’da tatilcilerin gözdesi başkent Kiev’dir. Ulaşımın ucuz, konaklamanın ortalama pahalılıkta olduğu kentte görülecek çok yer var.

  1. Maidan Nezalejnosti (İstiklal/Bağımsızlık Meydanı): Kentin kalbinin attığı yerdir. Metroyla ulaşımı bulunuyor. Özellikle hafta sonu gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü yollar trafiğe kapanıyor (Kresçatnik Caddesi) ve çok kalabalık oluyor. Bir anıt, avm ve çok sayıda fast food mekanı vardır.
  2. Podol-Kardeşlik Tepesi: Nehir kenarında şehrin yüksek bir yerinde yer alır. Bir park ve yanında gökkuşağı şeklinde bir anıt bulunur. Buradan karşı taraftaki Hydropark’a ip üzerinde adrenalin dolu bir yolculukla varabilirsiniz. Adadan karaya çekilmiş bir üzerinde makara sistemiyle karşıya ulaşmak yaklaşık 60 saniyedir. Ücret 100 Grivna’dır.
  3. Kiev Stadı: Stadın yanında küçük bir Dinamo Kiev ürünleri satan dükkanı bulunur.
  4. Hydropark: Küçük bir ada. Fakat resimlerden yaz aylarında çok hareketli olduğu gözükmektedir.
  5. Kievo-Pecherskaya Lavra Manastırı: Kent içinde ayrı bir kent gibi. Zaten bu bölge mutlaka bir gününüzü harcamanız gereken bir yer. Kilise, anıt, küçük bir pazar ve özel mimarisiyle dikkati çeken bir yerleşke vardır.
  6. St. Michael’s Katedrali (Golden Kubbeli): Altın kubbesi ve mavi rengiyle büyüler. Kresçatnik Caddesi’ne yürüme mesafesindedir.