Ternopil Geceleri Bir Başkadır

ternopil

Ukrayna’nın Ternopil kentine sadece kimliğinizle ve sırt çantanızla seyahat edebilirsiniz. Kalabalık olmayan nüfusuyla, tertemiz havası ve mistik sokaklarıyla Ukrayna’nın gözde şehirlerinden biridir. Sakin bir gün geçirmek istiyorsanız ve Ukrayna gece hayatı merak ediyorsanız Ternopil tam size göredir. Yeme-içmenin ve konaklamanın ucuz olduğu bu kentte gönlünüzce vakit geçirebilirsiniz.

Ternopil’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Ternopil’e uçak seferleri bulunmuyor. Ternopil’e en yakın havaalanı 120 kilometre mesafede olan Lviv’de bulunuyor. Lviv’den Ternopil’e otobüsle veya trenle geçebilirsiniz. Ukrayna’nın ekonomi durumu ülkemizden daha düşük olduğu için ortalama 100 lira vererek taksiyle de gidebilirsiniz.

İstanbul ve İzmir’den Ivano Frankivsk Uluslar arası Havaalanı’na da seferler düzenleniyor. Ternopil’e 146 kilometre uzaklıktadır. Alternatif olarak bu havaalanını da kullanabilirsiniz. İstanbul’dan Ternopil uçak bileti 1229 liradan başlıyor. Frankivsk havaalanı için bilet alırsanız 1498 liradan başlıyor. Biletinizi çok önceden alırsanız yarı yarıya veya dörtte bir fiyatına alma şansınız bulunuyor.

Ternopil’de Yaşam Nasıldır?

Ukrayna, Avrupa’nın yeni ülkelerinden biridir. Doğu Avrupa’da yer aldığı için, soğuk iklimi ve doğa şartları nedeniyle yaşam şartları zordur. Bir Türk Lirası, 4.55 Ukrayna parasına eşittir. Yanınıza 100 euro aldığınızda ekonomik şekilde bir gün geçirebilirsiniz.

Halkın geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve endüstridir. Avrupa’ya yakınlığı, yaşamın ve eğitimin ucuz olması nedeniyle son yıllarda turistlerin ve öğrencilerin büyük ilgisini çekmiştir. Gündüzleri çok sakin geçen hayat, gece olunca tersine dönüyor. Sabah ışıklarına kadar bütün eğlence mekânları dolup taşıyor.

Ternopil’de Gezilecek Yerler

Ternopil küçük ve sakin bir yerdir. Fazla gezilecek ve Ternopil turistik yerler bulunmuyor. Şehrin tadını çıkarmak istiyorsanız, İlkbahar veya Sonbahar mevsiminde gelmelisiniz. Şehirde bolca Ukrayna’ya mal olmuş sanatçıların heykellerini görebilirsiniz.

Shevchenko Meydanı

Ukrayna dili ve edebiyatının en önemli şair ve ressamı Taras Şevçenko‘dan alan meydan, merkezinde yer alan drama tiyatrosu ve etrafını çevreleyen park ile Ukrayna’nın en güzel meydanlarından biridir. Meydanın etrafında Ternopil’in ünlü sanatçılarının heykelleri bulunuyor.

Shevchenko Meydanı

Shevchenko Meydanı

Valova Sokak

Şehrin en eski sokaklarından biridir. Ortaçağ döneminden kalma klasik Rus evlerini görebilirsiniz. Cafe ve restaurant olarak hizmet veren bu evlerde dinlenip, yemeğinizi yiyip, içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

valova sokak

valova sokak

Dominik Kilisesi

Yeşil kuleleriyle ve barok tarzıyla mimarisiyle ilgi çekiyor. Yeniden restore edilerek hizmete açılan kilisenin içine girdiğinizde bol bol dini figür ve resimlere rastlıyorsunuz.

dominik kilisesi

dominik kilisesi

Ternopil Göleti

Yeşil ve mavinin birleştiği ortamda sakin bir gün geçirmek istiyorsanız, gölü ziyaret edebilirsiniz. Gölet, şehrin en sakin ve güzel yeridir.

ternopil göleti

ternopil göleti

Sanat Müzesi

Sanata ve resme ilgi duyuyorsanız Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede 17 ve 20. Yüzyıllar arasında yapılmış resim ve heykelleri inceleyebilirsiniz.

ternopil sanat müzesi

ternopil sanat müzesi

Ternopil’de Eğitim

Ukrayna’nın genelinde olduğu gibi Ternopil’de de eğitime büyük önem veriliyor. Bu küçük şehirde tam 6 tane Ternopil üniversiteleri bulunuyor. Bunlar; Ekonomi, Devlet Tıp, Ivan Puluj Technical, Volodymyr Hnatyuk Pedagogical, Cooperative Trade and Economic, American Ukrainian School Of Computer Sciences And Technologies Üniversiteleridir.

Türkiye’de olduğu gibi burada Ukrayna eğitim sınavlı değildir. Üniversitelerin güncel ve kaliteli eğitim vermeleri, YÖK tarafından denklikleri kabul edilmeleri sebebiyle, birçok Türk öğrenci buraya eğitim için geliyorlar. Konaklama ve eğitim masrafları çok düşük olduğu için rahatlıkla eğitimlerini tamamlıyorlar.

Ternopil’de Eğitim

ternopil üniversiteleri

Ternopil’de Gece Hayatı

Gündüz hayat ne kadar sakinse Ternopil gece hayatı o kadar gürültülü ve hareketlidir. Şehrin bütün cafe, restaurant, bar ve kulüpleri akşam 18.00’dan sabah 06.00’a kadar doludur. Geceyi kapalı mekânda geçirmek istemiyorsanız, Ukraynalı gençlerin yaptığı gibi geceyi Ternopil gölü kenarında geçirebilirsiniz. Burada Ukraynalı kızlar ve erkekler sabaha kadar çılgınca içip eğleniyorlar.

Cebinize 100 dolar koyup, gece kulüplerinde de gönlünüzce eğlenip, arkadaş edinebilirsiniz. Gece kulüpleri arasında Riverpool Night Club ve Bomba Club en ilgi görenleridir. Bunların dışında Allure, Amsterdam, Siesta Night, Texas Dans Şov kulüplerini de deneyebilirsiniz.

ternopil gece hayatı

ternopil gece hayatı

 

Sizin için önerilen diğer içeriğimiz, eğlence ve cazibe merkezi kiev.

Benzer İçerikler