Ukrayna Gezilecek Noktalar

Kiev
Ukrayna seyahati yapmayı düşünenler için gidilmesi gereken şehirler listesinin ilk sırasında elbette Kiev yer alıyor. Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kenti olan Kiev yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiş. Hazarlar mı yoksa Ruslar tarafından mı kurulduğu sürekli tartışılan Kiev’in isminin de Kıyı Ev’den geldiği düşünülmekte. Ukrayna’nın bu güzel şehrine dair birkaç küçük tarihi bilgiyi bilerek gezmek iyi olacaktır çünkü şehirdeki kale ve tarihi yapılar bu bilgiler doğrultusunda anlam kazanıyor.

Aziz Sofya Katedrali, Kiev Pechersk Lavra, Ulusal Tarih Müzesi, Mother Motherland, Aziz Andreas Katedrali, St. Volodymyr’s Katedrali, Golden Gate, Pyrohiv, St. Michael Altın Kubbeli Katedral gibi birçok tarihi yapı, Kiev’in görülecek yerlerinden sadece bir kısmı. Kiev gezinizi tarihi yerleri gezerek tamamladıktan sonra sırada Ukrayna mutfağına giriş var. Kiev’de yemenizi tavsiye edeceğimiz yemeklerden ilki Kiev tavuğu. Kiev gezilerinin gurme kısmını oluşturan bu popüler yemek, tavuk göğsünün galeta unu ve yumurtaya bulanarak kızartılmasıyla hazırlanıyor. Mantıya benzeyen ve lahana ile süslenen Varenyky, vişne ve üzüm ile hazırlanan bir tür hamur olan Perohy de denemeniz gereken lezzetlerden.

Lviv
Ukrayna seyahatlerinin en sofisteki kenti şüphesiz Lviv‘dir. Tam bir kültür başkenti denilebilecek bir kent olan Lviv, tarihi merkezi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Eğitim seviyesi oldukça yüksek olan kentte iki üniversite, onlarca kütüphane, Lviv Filarmonik Orkestra’sı ve Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu bulunuyor. Lviv gezinizde görülecek yerler arasında Eczane Müzesi, Boim Şapeli, Dormition Kilisesi, St George’s Katedrali, Ulusal Sanat Galerisi, Golden Rose Sinagogu, Ivan Frankı Parkı, Lviv Katedrali ve Kalesi, Bira Müzesi gibi tarihi yapılar var. Lviv gezisi sizi yorduysa biraz mola vermek için Lviv’in ünlü mekanlarına uğrayın. Amadeus, Terazza, Cafe Centaur, Bella Chao Pizza, Lviv Handmade Chocolate ve Puzata Hata size tuzlu ve tatlı seçenekleriyle lezzeti yakalatacaktır. Lviv gece hayatına giriş için uğramanız gereken mekanların başında ise Metro Clup, Rafinad People Clup ve Pyana Vishnya geliyor.

Odessa
Ukrayna gezileri arasında yazın da tercih edilen ülkelerden biri olan Odessa, Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip önemli bir şehir konumunda. Odessa Şehir Parkı, Shevchenko Parkı, Arkeoloji Müzesi, Puşkin Müzesi, Sanat Müzesi, Vorontsov Feneri, Deribasivska Caddesi görülecek yerlerin başında geliyor. Şayet Odessa seyahatinizi yazın yapacaksanız kentin ünlü plajlarından Arcadia, Plyazh Delfin ve Plyazh Luzanovka’ya yolunuzu mutlaka düşürün.

Donetsk
Futbol takımıyla ünlü Donetsk kenti, Ukrayna seyahatinde görülmesi gereken şehirlerden bir diğeri. Çevresindeki kömür madenleri sebebiyle Ukrayna’nın en büyük metalurji merkezlerinden biri olan Donetsk’te gezilecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunuyor. Pushkin Boulevard, Forged Figures Parkı, The Holy Transfiguration Katedrali, Artema Bulvarı, Lenin Meydanı ve Heykeli ile Donetsk’i tam anlamıyla keşfedecek ve bu kenti çok seveceksiniz.

Zaporijya
Ukrayna’nın turistik şehirlerinden biri olan Zaporijya’da görülmesi gereken yerlerden ilki Zaporijya’nın 7 harikasından biri olan ve aynı zamanda Ukrayna Kazakları’nın kalesi olarak bilinen Khortytsya Adası. Tarihi ve yaklaşık 700 yaşındaki ünlü meşe ağacı ile görülmeye değer bir yer olan Khortytsya Adası’ndan sonra rotanızı At Tiyatrosu’na çevirin. Geleneksel Kazak oyunu olan At Tiyatrosu oldukça etkileyici olacaktır. Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Antika Araba Müzesi, Aziz Andrew Katedrali ve Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu da Zaporijya’da görülmesi gereken yerlerden.