Ukrayna ile Askerlikten Muafiyet ( Dövizli Askerlik )

Umarım bu yazı ile beraber hakkımda askerlikten soğutma gibi işler yüzünden sorunlar ile karşılaşmam.

Ama olsun. Komşuda Ne Oluyor takipçilerim için bu bilgi size vermekle yükümlüyüm.

Üstelik bu anlatacaklarım tamamen yasalar dahilinde. Yani Türkiye Cumhuriyeti böyle bir hakkı zaten tanımış biz vatandaşlara.

Ben sadece biraz daha yüksek sesle söylüyorum. Nasıl? Yaklaşın yamacıma. Başlıyoruz.

YURTDIŞINDA YAŞAYIN. DÖVİZLİ ASKERLİK YAPIN

Kulağa süper gelmiyor mu? Türkiye’de askerlik -eğer 4 yıllık üniversite okuduysanız- 6 ay gibi bir süre. O da dediğim gibi üniversite okuduysanız. 4 yıllık. Yok eğer üniversite okumadıysanız ise 12 ay. Ne kadar uzun bir süre, değil mi? İşte siz Komşuda Ne Oluyor takipçileri için bu 6-12 aylık zorunlu askerlikten nasıl kurtulabilirsiniz onu anlatacağım.

Peki peki, takipçim olmayanlar da yararlanabilir bu enfes ve lezzetli bilgilerimden 🙂

DÖVİZLİ ASKERLİK DİYE BİR ŞEY DUYDUNUZ MU?

Şimdi bir “Bedelli Askerlik” diye bir kavram var. Bildiğim kadarıyla en son 2014 yılında gerçekleşmişti ve belli bir ücret ödeyerek askerlikten muaf olan kişiler vardı. Türkiye’de yaşayan insanların yararlandıkları bu hakkın ismi “Bedelli Askerlik“. Fakat şöyle bir durum var. Bedelli askerliğin ne zaman çıkacağı konusunda belli bir sistem yok. Tamamen hükümetlerin insiyatifinde olan bir durum.

1.000 EURO ÖDE, ASKERE GİTME

Fakat “Dövizli Askerlik” öyle mi? Tabiki değil canını yediğim 🙂 Hangi parti olursa olsun, hangi hükümet iktidarda olursa olsun “Dövizli Askerlik” her zaman sizin yanınızda. Sizin tek yapmanız gereken 1095 gün boyunca yurtdışında her hangi bir ülkede yasal olarak yaşayıp çalışıyor olmanız. Sonrasında bin euro ödeme yaparak bir ömür askerlik işlerinden muaf olabilirsiniz. Ne güzel değil mi?

DÖVİZLİ ASKERLİĞE HAK KAZANMAK İÇİN GEREKENLER

Sevgili okur, burası çok önemli. Dikkat vermenizi hatta etrafta tv-müzik çalar gibi cihazlar bulunuyorsa kapatmanızı tavsiye ederim. Çünkü “Ben 1095 gün yurtdışında yaşadım. Askere gitmiyorum” derseniz hayalkırıklığı olabilir.

Dövizli askerliğe hak kazanmanız için:

3 yıl boyunca (1095 gün) yabancı bir ülkede bulunmak. Bu 3 yıl içerisinde;

Tatil amaçlı Türkiye’ye girdiğiniz günler 1095 gün içerisinde sayılmıyor / Pasaporttaki damgalar sayılıyor.

Turist vizesi ile yurtdışında bulunmanız sayılmıyor (Zaten turist vizesi ile 3 yıl bulunamıyorsunuz)

Resmi olarak oturma ve çalışma izinlerine sahip olmak

Eğer çalışmıyorsanız işsizlik belgesine sahip olmak

Resmi kurumlardan destek alınıyorsa bunu belgelemek

Bugün itibariyle dövizli askerlik ücreti 1.000 Euro oluyor. Bu ücreti bulunduğunuz ülke/şehirdeki Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarının anlaşmalı oldukları bankalara ödeyebiliyorsunuz. Yunanistan‘da ödeme yapabileceğiniz bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası oluyor.

Dövizli askerliğin bir de şöyle bir güzelliği var. Hak kazandıktan sonra 10 yıl içerisinde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yani hemen ödeme yapılmak zorunda değil.