Ukrayna Kehribar Taşı Fiyatları

ukrayna kehribar taşı

Türkiye’de tespih, kolye ve çeşitli takı tasarımlarında kullanılan bu değerli taşın fiyatı cinsine göre değişiyor. Fiyat incelemesin yapmadan önce sizleri Ukrayna Kehribar Taşı hakkında bilgilendirmek istiyoruz. En iyi Ukrayna Kehribar Taşı ’nın Baltık denizinden çıkarıldığı söylense de bu gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine Ukrayna Kehribarının Baltık denizinden akarsular aracılığı ile geldiği iddia edilmektedir. Yasal kazılarda her sene 5 tondan fazla Ukrayna Kehribar Taşı çıkarıldığı resmi kayıtlarda yer almaktadır. Yasal olmayan (illegal) kazılarda ise 20 tona yakın olduğu tahmin edilmektedir.

Ukrayna Kehribarı fiyatları $600 ile $1.000 arasında değişmektedir.

Ukrayna Kehribarı

Ukrayna Kehribarı

(Fiyatlar taşın büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.)

Daha nadir bulunan ve ender olan Ukrayna Damla Kehribarı ise Türkiye’de en çok tutulan taşlar arasındadır. Özellikle Türkiye’de en çok beğenilen tespih çeşitlerinden olan Ukrayna Damla Kehribarı fiyatı $500‘dan $1.000‘a kadar çıkmaktadır. Kehribar çeşitleri içerisinde Ukrayna Sıkma Kehribar da bilinenin aksine tozların sıkıştırması ile yapılmamaktadır. Doğal olarak kehribar parçalarının başka taşlar ile etkileşiminden ortaya çıkmaktadır. Sıkma Kehribar fiyatları ile Osmanlı Kehribarı fiyatları da normal kehribar fiyatlarından oldukça yüksektir. Ukrayna’ya baktığımızda bir çok kehribar çeşidi görsek de, orijinal kehribar olduğunu %100 bir şekilde anlamak için laboratuvar ortamına ihtiyaç vardır. Kehribarlar süs eşyasının yanı sıra tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Birçok tıp bilim adamı tarafından kalp ritmini düzenlediği, birçok deri hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Ukrayna Kehribarını Türkiye’ye getirmek yasak mı?

Gümrük vergisini ve gerekli evrakları sağlamanız durumunda yasal olarak Ukrayna Kehribarının ithalatını yapabilirsiniz. Yasal olmayan (illegal) yollarla Ukrayna Kehribarını ülkeden çıkartmaya çalışmanız durumunda yakalanma ihtimaliniz vardır.