Ukrayna Odessa Gezilecek Yerleri Sizin İçin İnceliyoruz

Ukrayna‘nın en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Odessa, aynı zamanda Karadeniz’deki en büyük limanlardan birine ev sahipliği yapıyor. Doğu Avrupa ve Asya’yı, Akdeniz’e bağlayan köprü niteliğindeki kent, tarihi boyunca Osmanlı, Rusya, Ukrayna gibi farklı kültürlerin egemenlik çatışmalarına sahne olmuş ve bu nedenle Odessa gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine oldukça zengin seçenekler sunuyor.

Odessa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda konaklama hakkında önemli bilgileri ve otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Odessa otelleri için tıklayın.

Odessa Gezilecek Yerler Listesi

Odessa‘da görülmesi gereken yerler kentin mimari ve tarihi çeşitliliğinden dolayı genellikle cadde, bulvar ve müzelerden meydana geliyor olsa da şehirde; plaj, liman, yer altı labirentleri, sanat merkezi gibi birbirinden farklı beklentilere hitap edebilecek değişik alanlar da bulunuyor. Bu arada Odessa’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Odessa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Deribasovskaya Caddesi

Şehrin can damarı ve en hareketli noktası olan Deribasovskaya‘da, çoğu otel olarak hizmet veren karşılıklı dizilmiş şık binalara ve bu binaların altında yer alan kafe, restoran, bar seçeneklerine rastlamak mümkün. Trafiğe kapalı olan ve kent sakinlerinin özellikle bahar – yaz aylarında yoğun olarak vakit geçirdiği cadde, özellikle yiyecek ve içecek açısından hem global hem lokal alternatiflerin rahatlıkla bulunabildiği bir nokta. Deribasovskaya Caddesi’ne ulaşmak içinse 137 numaralı otobüsleri kullanmak ve Lanzheronivska St durağında inmek gerekiyor.

2. Potemkin Merdivenleri

Odessa için “şehrin simgesi” denebilecek kadar ayrı bir yere sahip olan ve toplamda 192 basamaktan oluşan Potemkin Merdivenleri, dikkat çekici görüntüsü dışında önemli bir görevi de üstleniyor ve Primorskaya Caddesi‘ni, marinaya bağlıyor. Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında bulunan Potemkin Merdivenleri, aynı zamanda Potemkin Zırhlısı filminin temelini oluşturuyor. 1837 – 1841 yılları arasında optik illüzyon yöntemi ile inşa edilen merdivenlerden yukarı doğru bakıldığında sadece yükselen basamaklar görünüyor ancak merdivenlerin sonu görünmüyor. Aynı şekilde yukarıdan aşağıya bakıldığında da ancak son basamaktan sonraki cadde görülebiliyor. İlk Odessa başkanı adına yapılan anıtın da görülebileceği merdivenlere ulaşmak için 155 numaralı otobüslerle Morvokzal durağına kadar gelmek gerekiyor.

3. Odessa Opera Binası

Potemkin Merdivenleri ile birlikte kentin en eski yapılarından biri olan Odessa Opera Binası, ilk olarak 1810 yılında inşa ediliyor ancak 1873 yılında çıkan yangından dolayı büyük ölçüde zarar görüyor. Ardından 1887 yılında tekrar yapılan bina, neo – barok akımının en ihtişamlı örnekleri arasında yer alıyor. İç mimari açısından Fransız Rokoko izleri taşıyan yapı, at nalı tasarımı sayesinde eşsiz bir akustik meydana getiriyor.

4. Primorsky Bulvarı

Şehrin 3 önemli merkezinden biri olan Primorsky Bulvarı, Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun anıtı ve Potemkin Merdivenlerinin bulunduğu alana açılıyor. Ulaşmak içinse Potemkin Merdivenleri’nde olduğu gibi 155 numaralı otobüsleri tercih etmek ve Morvokzal durağında inmek gerekiyor.

5. Arkadia Plajı

Odessa’ya özellikle yaz aylarında gidecek olanların kesinlikle Odessa gezilecek yerler listesine eklemesi gereken Arkadia Plajı, geniş kumsalıyla, berrak deniziyle, kafe, bar, restoran ve gece kulüpleriyle kesinlikle kentin en hareketli ve renkli noktaları arasında bulunuyor. Arkadia Plajı’na ulaşmak için 13 numaralı otobüsleri ya da 129 numaralı minibüsleri kullanmak gerekiyor.

6. Duke de Richelieu Anıtı

Kentin ilk başkanı adına yapılan ve aynı zamanda Odessa’nın ilk anıtı olan Duke de Richelieu, Primorsky Bulvarı ve Potemkin Merdivenleri arasındaki konumu nedeniyle oldukça merkezi ve kolay ulaşılabilir bir noktada bulunuyor. Anıt, bu özelliğinden dolayı yaz – kış hareketli bir atmosferi de çevresinde barındırıyor.

7. Belvedere Kolonları

Odessa Limanı ve Potemkin Merdivenleri arasında bulunan Belvedere Kolonları ise şehrin genel mimari dokusundan çok daha farklı bir görüntüye sahip olmakla birlikte Helenistik Dönem yapılarını andırıyor. Ancak kolonların yapılış tarihi 19. yüzyıla dayanıyor.

8. Puşkin Müzesi

Rus şair ve yazar Aleksandr Puşkin’in Moskova’dan sürülmesiyle birlikte yaşamaya başladığı yer olan Odessa, sanatçının birçok önemli koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müze, aslında Puşkin’in yaşadığı daire olmakla beraber özellikle sanat ve edebiyat tutkunlarına hitap ediyor.

9. Odessa Limanı

Odessa’ya gelindiğinde şehre günümüzdeki kimliğini kazandıran limanına da göz atmak gerekiyor. Potemkin Merdivenleri’nin bitiminde bulunan liman, gün batımlarında sürekli hareket halinde olan gemilerin de etkisiyle oldukça etkileyici bir görüntü kazanıyor.

10. Odessa Şehir Bahçesi

Kentteki en eski park olan Odessa Şehir Bahçesi, Deribasovskaya Caddesi ile aynı alanda yer alıyor ve kalabalıktan uzaklaşıp, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir alternatif haline geliyor.

11. Odessa Batı ve Doğu Sanat Merkezi

Odessa gezilecek yerler arasında Puşkin Müzesi ile beraber sanat tutkunları için benzersiz bir nokta olan Batı ve Doğu Sanat Merkezi, Rönesans Dönemi dahil batı sanatıyla ilgili birçok heykele ve resme; doğu sanatıyla ilgili ise Japon silahlarına, Budist figürlere ve aksesuarlara ev sahipliği yapıyor.

12. Yeraltı Labirentleri

Katakomb adıyla da anılan ve şehrin 70 km dışında bulunan yeraltı labirentleri, ilk olarak madencilik nedeniyle meydana gelmiş olsa da ardından yaşanan savaşlar esnasında cephanelik ve saklanma alanı olarak kullanılıyor. Odessa’nın yakın geçmişine dair pek çok buluntuyu içinde barındıran Katakomblar, sıra dışı bir gezi isteyenler için ideal.

13. Odessa Bit Pazarı

Şehre özgü hediyelik eşya ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz Bit Pazarı, Odessa gezilecek yerler arasında en renkli seçeneklerden biri. Ukrayna ve Odessa’ya özgü tekstil ürünlerinin, aksesuarların ve takıların yanı sıra çeşitli antika eşyaları da yine Bit Pazarı’nda bulabilirsiniz.

14. Sabornaya Kilisesi

Kubbeli ve altın rengi ayrıntılarıyla dikkat çeken Sabornaya Kilisesi, Odessa gezilecek yerler bakımından şehirdeki en görkemli ibadethanelerden biri olduğu için önemli bir durak. Kilise ile birlikte çevresinde satılan tablo, heykel, aksesuar ve diğer hediyelik eşya seçenekleri de oldukça ilgi çekici.

15. Altın Çocuk Heykeli

Kırık bir yumurtanın içine yerleştirilmiş bronz bir bebekten oluşan Altın Çocuk Heykeli‘nin altın çağı sembolize ettiğine inanılıyor ve bebeğin ayağını tutanlara seyahat açısından uğur getireceği söyleniyor.

Eğer Odessa seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa Odessa gezilecek yerler listenize Odessa Tema Parkı, Akkerman Kalesi, Museum of Interesting Science, 12 Sandalye Anıtı, Teatralyana Meydanı ve Shustov Konyak Şarap Müzesi adlı yerleri de ekleyebilirsiniz.