Ukrayna Oturum İzni Almak 2019

UKRAYNA OTURUM İZNİ NE KADAR?

Ukrayna’da yaşamak, Ukrayna oturum izni almak isteyenlerin ilk dikkat etmesi gereken nokta Ukraynada oturum izni para ile satın alınabilecek bir şey değildir. Size bunu teklif eden kişilerden kesinlikle uzak durunuz. Satılık ya da hemen alınabilecek bir şey olsa biz neden almayalım? Oturum izni alma süreci hakkında bilgi için: Ukrayna’da oturum izni alma süreci yazımıza göz atınız.

KİMLER UKRAYNADA OTURUM İZNİ ALABİLİR?

Ukrayna’da oturum izni almak için, Ukrayna’da çalışma izni‘ne sahip olmak(Ukrayna’da şirket kurarak kendi şirketinde çalışarak çalışma izni de elde edilebilmektedir), Ukrayna’da eğitim görmek ve Ukraynalı ya da süreli-süresiz Ukrayna oturum iznine sahip bir bireyle evlilik yapmak. Bu 3 temel oturum izni kaynağının dışında birkaç tane daha oturum izni alma yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler zor ve zaman alıcı yöntemler olduğu için ilk etapta önermiyoruz.

UKRAYNA’DA NASIL OTURUM İZNİ ALABİLİRİM?

Ukrayna’da oturum izni almak istiyorsanız sizlere önereceğimiz yöntem Ukrayna’da şirket kurulumu vesilesiyle önce çalışma sonra da oturum izni almak olacaktır. Ukrayna’da şirket kurulumu ardından kendi Ukrayna şirketinde çalışma amacıyla oturum iznine başvurabilirsiniz. Ukrayna’da şirket kurulumunu tavsiye etmemizin nedenine gelince de; Ukrayna’da evlilik yapmak veya Ukrayna’da eğitim görmek amacı ile gelen birçok vatandaşımız işsiz durumdadır. En azından şirket kurulumunun ve doğru yönlendirmelerin sonrasında bazı firmalara hizmet verebilir, alabilir, ayakta kalabilirler.
UKRAYNA’DA ANLAŞMALI EVLİLİK YAPMAK YOLUYLA OTURUM İZNİ ALMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Ukrayna’da anlaşmalı evlilik yapmayı tavsiye etmiyoruz. Ukrayna’da evlilik sonucunda ilk etapta 1 yıllık, bu bir yıl sonunda tekrardan 1 yıllık Ukrayna oturum izni almanız gerekmektedir. 2 yılın sonunda ise Ukrayna süresiz oturumu na başvurabilirsiniz ancak süresiz oturum iznini almanız da 1 yılı bulacaktır. Yani 3 yıl süre için anlaşmalı evlilik yapacağınız kişiye güvenmelisiniz! Bu demek oluyor ki 3 yıl boyunca size söyledilerini yapmak, talep ettiklerini, ekstra giderleri ödemekle yükümlü olacaksınız.

Anlaşmalı evlilik belgesi kağıda atılan imzadan, noter önünde yapılan formaliteden anlaşmalardan fazlasıdır. Aldığınız ev, araba vb. menkul ya da gayrimenkulleri boşanma sırasında 2’ye bölebilir, sizden nafaka talep edebilirler. O yüzden evlilik kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir konudur ve Elephant Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak oturum izni için gerçekleştirilen anlaşmalı evliliklerin yapılmasını onaylamıyor, önermiyoruz.
UKRAYNA’DA OTURUM İZNİ KAÇ GÜNDE VERİLMEKTEDİR?

Ukrayna’da şirket kurulumu vesilesi ile Ukrayna oturum izni aldığınızda toplam süreç yaklaşık olarak 2 ay sürmektedir.
UKRAYNA’DA İŞ KURMAK VESİLESİ İLE OTURUM İZNİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ukrayna’da şirket kurma ile, Ukrayna’da oturum izni alma yöntemini her ne kadar öneriyor olsakta bu işte profesyonel olmayan kişiler tarafından alınan oturum izninin ardından bazı problemlerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Birçok kişi bu işe aracılık yapan kişilerden zarar görerek bize başvurmaktadır.

Gelen müşterilerimizin yaşadığı problemlerden bazıları; Ukrayna şirket adresinizin asılsız beyanı, şirket faaliyet alanlarının yanlış seçilmesi, d tipi vize alınırken tekrardan aracılara başvurularak ücretlerde artış yaşatılması, işlemler tamamlandıktan sonra şirket müdürünün Ukraynalı müdür kalması, aylık ve yıllık vergilerin yüksek gösterilmesi, muhasebe takiplerinin yapılmaması ya da verilen ücrete dahil edilmemesi, Ukrayna şirket banka hesabı açılıp sermayenin bankaya ödenmemesi, şirkete geçici atanan Ukraynalı müdürün değiştirilmemesi nedeniyle aylık maaş ödenerek ek masraf çıkarılması, çalışmayan şirket kurucusuna aylık maaş ödeyip hem vergi hem de aylık muhasebe ek giderlerinin çıkarılması, adres kaydı için ek olarak ücret talep edilmesi vb.

Tüm hizmetlerin dahil olduğu Ukrayna Bireysel Paketler paketlerimizin içindeki: Ukrayna Yaşam Paketimizi tavsiye ederiz. Tıklayınız: Bireysel paketler
Kurumsal paketlerimiz için Tıklayınız: Ukrayna Kurumsal Paketler
UKRAYNA’DA OTURUM İZNİ ALDIKTAN SONRA BELEDİYE’DE ADRES KAYDI

Ukrayna oturum izni düzenleniş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yaşadığınız yerin bulunduğu belediyeye adres beyanında bulunmanız gerekmektedir. Beyanda bulunmamanın 1700 grivna’dan başlayan cezası bulunmaktadır. Bu cezanın artması, faiz işlemesi, Ukrayna oturum izni iptali gibi sonuçları yasalarda belirtilmese de yabancı bir birey olarak sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz çıkabilecek ağır sonuçlarına katlanmanız gerekir. Bunun için bu sürece başlamadan önce adres kaydınızı yapabileceğiniz bir evi kiralamakta fayda vardır. Aksi takdirde ek giderler çıkabilir.

Yukarıdaki bahsettiğimiz ayrıntılara göre hareket etmek istiyor ve profesyonel bir ekiple çalışmak isterseniz sizleri ofisimizde misafir etmekten ve tüm sürecinizi yönetmekten memnuniyet duyarız.