Ukrayna Şehirleri Haritası – Ukrayna Haritası

Ukrayna Şehirleri Haritası - Ukrayna Haritası

Siyasi olarak 26 bölgeye ayrılan Ukrayna’daki bu bölgelere Obalst deniliyor. Bir nevi eyalet sistemini andıran bu sistemde, Oblastlarda şehirlere ayrılıyor ve Ukrayna’da toplam 459 tane şehir buluyor. Bu şehirlerden 2 tanesi diğerlerine göre biraz daha özel bir yeri var. Sivastopol ve Kiev, yönetim şekli bakımından diğer şehirlerden ayrılır. Ukrayna’nın turistik açıdan önemli olan şehirleri sırasıyla başkent Kiev, Kharkiv, Odessa, Lviv, Donetsk, Sivastopol, Simferopol, Rivne ve Yalta şehirleridir.

Kiev Şehir Rehberi

Ukrayna Şehirleri Haritası - Ukrayna Haritası

Ukrayna Şehirleri Haritası – Ukrayna Haritası

Yaklaşık olarak 3,5 milyon nüfusa sahip olan başkent Kiev, konum olarak ülkenin kuzeyinde, Diyeper nehrinin hemen yanına kurulmuş bir şehirdir. Ülkenin kendine has doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve kendine özgü mimarisinin önemli eserleri ile dolu olan bu şehir UNESCO dünya mirası listesine alınmış bir şehirdir. Geçmişte de Hristiyanlık için önemli bir merkez olma özelliği ile gezip görülmeye değer bir şehirdir. Ünlü yazar Goethe’nin de dediği gibi, dev bir parkın içine kurulmuş Kiev’de yerel adıyla Maidan Nezalezhnosti yani Özgürlük Meydanı, Aziz Sofya Katedrali ve Mariyinsky Sarayı şehirdeki en eski tarihi yapılar ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Kharkiv Şehir Rehberi

Yaklaşık olarak 1,5 milyon insanın yaşadığı Kharkiv şehri, Ukrayna’nın 2. büyük kentidir. Rusaya ile sınır komşusu olan şehir, ülkenin kuzey batısında yer alır. Rusya’ya bu kadar yakın olması nedeniyle Rus etkisi oldukça fazla hissedilir. Gezginlerin pek tercih etmediği şehir, genellikle öğrenci kenti olarak bilinir. Öyle ki şehirdeki nüfusun çoğunluğunu öğrenciler oluşturur.

Odessa Şehir Rehberi

Ukrayna Şehirleri Haritası - Ukrayna Haritası

Ukrayna Şehirleri Haritası – Ukrayna Haritası

Ukrayna’nın Türkiye’ye en yakın kenti olan Odessa çoğunlukla ticaret merkezi olarak bilinir. Ukrayna’nın yanı sıra Moldova için de önemli bir ticaret merkezidir. Ziyaretçilerine denize girme imkanı da sunan şehir, özellikle gece hayatı açısından önemli bir noktadır. Merkez bir konumda olmasından dolayı turistlerin de çoğunlukla tercih ettiği şehir, özellikle yaz aylarında çok hareketli günler yaşıyor. Aynı zamanda üniversitelerin de yoğun bulunduğu bölge kış aylarında da yazı aratmayacak bir hareketliliğe sahip. Deribasovskaya Caddesi, Potemkin Merdivenleri, Odessa Opera ve Bale Binası, Arkadia Plajı ve Shevchenko Parkı başlıca gezilip görülecek yerleri arasındadır.

Diğer Şehirler Rehberi

Eğer bir Ukrayna şehirleri haritası – Ukrayna haritasıçıkarmak istenirse başlıca önemli kentler yukarıda sıraladığımız gibidir. Ancak bunların dışında da gezilecek yerleri mevcut. Sizin Ukrayna’ya, ticaret mi, eğitim mi yoksa sadece gezip görme amaçlı mı seyahat edecek olmanıza göre şehirlerin önem sıralaması da değişir. Klevan şehrinde eski bir tren yolu güzergahının artık kullanılmaması ile birlikte ağaçların etrafını sarması şeklinde oluşan ve ilk baharda ve son baharda ziyaretçilere görsel bir şölen yaşatan Aşk Tüneli de diğer bir önemli yerdir.