Ukraynalı Olabilir Miyim?

Ukrayna vatandaşlığı olmak isteyen kişi sayısı, Türkiye genelinde bir hayli fazladır. Ne var ki birçok ülkenin aksine Ukrayna, vatandaşlık konusunda çok iyimser tavırlar sergilememektedir. Bu nedenle vatandaşlık alırken birtakım detaylara dikkat etmekte, ince eleyip sık dokumaktadır.

Ülke vatandaşlığını alabilmek için dil eğitiminden anayasaya, oturma süresinden evliliğe kadar birkaç detayın gözden geçirilmesi son derece önemlidir. Yapılan değişiklikler sonrasında ülkenin hemen her noktasında birkaç bin göç kabul edebileceğini dile getiren Ukrayna, bazı şartların yerine getirilmesi sonrasında onay vereceğini vurgulamıştır. Gereken prosedürleri tamamladıktan sonra vatandaşlığı alabilmeniz daha kolay olacaktır.

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ukrayna vatandaşlığı alabilmek için yapmanız gereken ilk şey, ülkede oturma iznini almaktır. Ülkeye giriş çıkışlarınız için oturma izninin prosedürlerini yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Gereken evrakları teslim ettikten sonra oturma izninizi almanıza herhangi bir engel yoktur.

Oturma iznini aldıktan bir süre sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusu öncesinde hangi alandan başvuracağını biliyor olmanız gerekmektedir.