Ukrayna’da Eğitim Ve Turizm Fırsatları

sumy manzarası

Sumy, Ukrayna’nın Psyol nehri üzerinde kurulmuş oldukça güzide ve popüler bir şehirdir. Toplam nüfusu ortalama 265 bin civarındadır. Gençler için giderek daha fazla merak ve talep edilen Sumy gece hayatı birçok farklı seçeneği de beraberinde getiriyor. Gece kulüpleri ile ünlü olan bu kent tıpkı İstanbul gibi ”uyumayan şehir” olarak tanımlanıyor. Sumy kentinin en önemli özelliklerinden bir diğer üniversiteli genç nüfusun çok fazla olmasıdır. Bu nedenle gençlere yönelik eğlence ve kültür mekanlarının sayısı da aynı oranda fazladır.

 

Sumy Gece Hayatında Öne Çıkanlar

 

Birçok popüler disco mekanı Sumy kentinin en işlek caddelerinde günün neredeyse yirmi dört saati kapılarını eğlenmek isteyenlere açıyor. Türk nüfusunun fazla olduğu bu kentte tamamen Türklere özel eğlence konseptleri ve partiler de düzenliyor. Türk gecesi adı verilen bu özel partiler genellikle Cumartesi – Pazar geceleri düzenlenmektedir. İçlerinde bulunan özel dans gösterilerinin yanı sıra dansöz konsepli partiler de bir hayli dikkat çekicidir.

 

Yine gençlere yönelik kostümlü partiler de Sumy gece hayatında öne çıkanlar arasında gösterilebilir. Konserler, festivaller ve hem yerli hem de yabancı dj’lerin performans sergilediği özel dinletiler de gece hayatında en uygun fiyatlarla değerlendirilebilecek diğer eğlence seçenekleridir.

ukrayna sumy gece hayatı

ukrayna sumy gece hayatı

Ukrayna’da Eğitim Seçenekleri

 

Son on yıl içerisinde Ukrayna eğitim seçenekleri hem Türk hem de yabancı öğrenciler tarafından hızla değerlendirilmeye devam ediyor. Sumy üniversiteleri gerek eğitim kalitesi gerekse geniş öğretmen kadrosu ile birlikte farkını ve niteliğini gözler önüne sermeye devam ediyor. Bu ülkede hem İngilizce hem de Rusça öğrenmek için yüksek lisans yapmak da mümkün.

Sumy Devlet üniversitesi

Sumy Devlet üniversitesi

En çok tercih edilen üniversitelerinin başında Sumy Devlet Üniversitesi yer alıyor. 70 yılı aşkın bir süredir hizmet veren bu üniversite teknolojik donanıma ve öğrencilerin talep ettiği tüm ihtiyaçları anında karşılamaya yönelik bir alt yapıya sahiptir. Türkiye’den birçok öğrenci de hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi için bu üniversiteyi tercih ediyor. Eğitim kademeleri denklik ilkesine bağlı olup öğrenciler buradan aldıkları diplomaları başta Türkiye olmak üzere birçok farklı ülkede kullanabilir.

 

Tercih edilebilecek bir diğer üniversitenin adı ise Sumy Ulusal Ziraat Üniversitesidir. Ülkemizdeki meslek üniversitelerinin bir muadili olan bu eğitim kurumu da son derece kaliteli bir eğitim sistemine sahip olmasıyla biliniyor. 1977 yılında açılan bu üniversiteye özellikle İskandinavya ülkelerinden katılım oldukça yüksektir.

 

Ukrayna Yaşam Şartları Nasıl?

 

Hem turistler hem de öğrenciler tarafından büyük bir oranda merak edilen ana hususların başında Ukrayna’nın yaşam şartları geliyor. Ukrayna’nın ekonomi durumu Türkiye’ye oranla oldukça rahat ve konforlu bulunuyor. Bu ülkeye geçici süreliğine yerleşmek ve eğitimini burada tamamlamak isteyenler için her bütçeye uygun paketler de seçenekler halinde sunulmaktadır. Bu ülkenin resmi para birimi olan Grivna şehrin her yerinde bulunan döviz bürolarında Türk lirasına çevrilebilir.

ukraynada calismak is kurmak maaslar

ukraynada calismak is kurmak maaslar

Sumy’de Gezilecek Yerler

 

Tıpkı Ukrayna’nın geneli gibi Sumy turistik yerler de kendi alanında birçok seçeneğe ayrılıyor. Tarihi yerlerin yanı sıra coğrafi olarak ayrı bir öneme sahip birçok farklı mekan da gezilebilecek yerler arasında bulunuyor. Fontain çeşmesi ve Troitskiy Katedrali bu güzide kentin en önemli simgesel yerlerinin başında gelmektedir.

Troitskiy Katedrali

Troitskiy Katedrali

Altanka adı verilen park ve meydan ise İstiklal Caddesine benzerliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Kozhedub Parkı’na giden turistler ise hem tarihi binaların hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir. Chekhov Müzesi ve Transfiguration Katedrali de mutlaka gidip görülmesi gereken tarihi yapılar arasındadır. İnternetten temin edilebilen Sumy uçak bileti ile bu yerleri ve daha fazlasını görmek hiç olmadığı kadar kolay.