Ukrayna’da İşteri Açmak veya Firma Kurmak

Ukrayna’da işyeri açmak, şirket kurmak ve ticaret yapmak için sitemize birçok soru geliyor, bu sorulara cevaplar verelim. Ukrayna’da firma kursam oturum alabilir miyim diyecek olursanız, Ukrayna’da şirket kurarak oturum izni almanız mümkün.

Ukrayna’da işyeri açmak
Normal şartlarda Ukrayna’da işyeri açmak için %51 Ukraynalı bir ortağınızın olması gerekiyordu. Eğer herhangi bir vatandaşlık, oturum izniniz, evlilik durumunuz yoksa ülkede Ukraynalı bir ortağınız olmadan kuramıyordunuz. Yeni yapılan düzenlemeler ile %100 Türk hisseli Ukrayna’da şirket kurmak mümkün hale geldi. Bunun için dilerseniz Türkiye’den Ukrayna’da avukatlara vekalat vererek tüm işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Türkiye’de noter üzerinden vekalet verdikten sonra, size en yakın Ukrayna büyükelçiliğine giderek vekaletinizi tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Bu süreç hemen hemen 3 ay ile 6 aya yakın bir zaman alıyor. Fakat bazı ödemeler ile bu süreci hızlandırmak mümkün. Ukrayna’da işyeri açtıktan sonra sınırsız oturum ve giriş izni alıyorsunuz. Ukrayna vatandaşlarından farkınız sadece seçme, seçilme hakkı ve devlet kurumlarında çalışamamak oluyor. Şirket kurulum işlemleri tamamlanana kadar 6 ay kadar bir sürede Ukraynalı bir müdürü firmanıza atamanız gerekmektedir. Burada avukatların hazırladıkları sözleşmeler ile geçici müdürler atanıyor 6 ay sonunda müdürlükleri feshedilip şirket müdürü olarak kendinizi seçebiliyorsunuz.

Ukrayna’da şirket kurmak için gerekenler nelerdir?

Türk vatandaşıysanız Ukrayna’da şirket kurmak için gereken evraklar nelerdir diye soracak olursanız hemen bilgisini paylaşalım. Öncelikle Ukrayna’ya gelerek buradan bir vergi numarası kimlik kodu alacaksınız. Ardından şirket ismi, kuruluş sözleşmesi, şirket müdürü tayini, Ukrayna bankasından hesap açılması işlemleri takip ediyor. Ardından sermayenin bankaya yatırılması, vergi dairesinden memurların gelip kontrolü ile Ukrayna’da şirketiniz kurulmuş oluyor ve faaliyete başlayabiliyorsunuz. Tabi burada en önemli unsur Rusça biliyor olmanız ya da bu işlemleri yaparken iyi bir avukat destği almanız. Ukrayna’da işyeri açmak ve firma kurmak için ne kadar masraf gerekli diye soracak olursanız ortalama masraf 3.000 dolara yakın. Tabi bu masraflar şirketin kuruluş amacı yeri gibi bazı detaylarla birlikte 4.000 dolar gibi bir üst sınıra da çıkabiliyor. Bu rakamların içinde avukatlık, muhasebe, tercümanlık gibi tüm giderlerin olduğunu da unutmamak gerek.

Ukrayna’da mağaza, dükkan ve şube açmak

Türkiye’de bulunan işletmeniz için Ukrayna’da mağaza, dükkan, iletişim ofisi ya da şube açmak istiyorsanız bunun içinde birçok prosedür gerekmektedir. Uluslar arası ticaret yapan, hizmetlerini ya da ürünlerini Ukrayna’da pazarlamak isteyen Türk girişimciler her geçen gün artıyor. Ukrayna’da işletmenize şubeler, temsilcilikler, iletişim ofisleri, dükkan ve mağazalar açmak için yine ülkede vergiye tabi olmanız gerekmektedir. Gereken evraklar, çeviriler, başvuru yapmanız gereken merciler hakkında detaylı bilgiyi(büyük elçilikten) alabilirsiniz. Ukrayna’da vergi kanunu ise ülkemize göre oldukça farklı. Sektörlere göre farklılıklar göstermekte ve vergi sistemi de tamami ile değişik. Ukrayna’da vergiler ile Türkiye vergilerini kıyasladığımızda, Ukrayna’da vergilerin daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.