Ukrayna’da Kaç Gün Kalabilirim Vizesiz Kalma Süresi 2019

Ukrayna’da Kaç Gün Kalabilirim Vizesiz Kalma Süresi 2019

Ukrayna devleti ile Türkiye Cumhuriyeti, 2011 yılında Ankara’da anlaşma imzalayarak, her iki ülke vatandaşlarının karşılıklı seyahat etmelerine karar vermişlerdir. Karşılıklı olarak kesintisiz 30 günü aşmamak kaydıyla vizesiz olarak giriş yapılmasına izin verilmiştir. 2019 yılında devlet yetkilileri arasında yapılan görüşme ile 180 gün içerisinde 60 gün olan vizesiz kalma süresi 90 güne çıkartılmıştır. Bu düzenleme hem Türk hem de Ukrayna vatandaşları için verilmiş bir karardır.


Ukrayna Vizesi

Ukrayna, yabancılara üç çeşit vize uygulamaktadır. Bunlar B vizesi, C vizesi ve D vizesidir. B vizesi transit vize olarak adlandırılır. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar bu vizeyi kullanırlar. B vizesi olan yabancı uyruklu ve Ukrayna vatandaşı olmayanlara verilir. B vizesi ile Ukrayna’da kalma süresi 5 gündür. C vizesi kısa süreli vizedir. Türk vatandaşları C vizesi ile 180 içinde en az 90 gün kalmaları gerektiğinde verilmektedir. Son yapılan görüşmeler sonunda Türk vatandaşlarının C vizesi almasına gerek kalmamıştır. Çünkü vizesiz olarak da 90 günü kadar kalınabilmektedir. D vizesi ise uzun süreli vizedir. 90 günden fazla kalacak olanlar için verilmektedir.

Çipli Kimlik

Ukrayna’ya 90 gün vizesiz seyahat hakkı tanındıktan sonra Türk vatandaşları çipli yeni kimlikler Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’tan sonra Ukrayna’ya giriş yapabilmektedir. Ukrayna’ya gitmek için uçak bileti alırken bilet bilgileri olarak pasaport ya da çipli kimlik bilgilerinizi yazmanız yeterli olacaktır. Eski kimlik sahibi olanlar bu hizmetten faydalanamazlar.

90 Günden Fazla Kalınırsa Ne Olur?

Turist olarak Ukrayna’ya gittiğinizde 180 günde 90 gün kalma süresini aştığınızda cezai durumla karşılaşır mıyım neler yapmalıyım bilmeniz gereken konulardır. Çıkış yaparken sınır kapısında ya da havaalanında neden fazla kaldığınız konusunda sorguya çekilir ve ifadeniz alınır. İfadenizde geçerli bir neden belirtmeniz yeterli olacaktır. Yapılacak sorgulama sonunda size para cezası kesilecektir.

Vizesiz Kalma Süresi

Ukrayna’da Türk vatandaşları vize almadan 6 ay içerisinde 3 ay kalabilmektedir. Bu süreyi doldurmadan çıkış yapmak önemlidir. Vizesiz kalma süresini doldurduğunuzda çıkış yapmak için hafta içi ve gündüz mesai saatlerini seçmeniz önemlidir. Çünkü vizesiz kalma süresini aştığınızda pasaport kontrol noktasında sorguya çekilecek ve çıkış yapabilmeniz için size para cezası uygulanacaktır. Havaalanlarında cezayı yatırabileceğiniz çok sayıda banka bulunmaktadır. Hafta içi ve gündüz olduğunda cezayı hemen yatırabilir ve çıkışınızı yapabilirsiniz. Bu durumlarda yanınızda arkadaşınızın bulunması işlerinizi hızlandıracaktır.