Ukrayna’da Konuşulan Diller

Ukrayna'da Konuşulan Diller

Ukrayna ülkesine seyahat etmeyi planlayan kişilerin ilk aklına gelen soru Ukrayna’da konuşulan dillerhangileridir? oluyor. Eğer yabancı dil donuşunda zorluk yaşıyor ve endişe içerisindeyseniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ukrayna’ya pasaport ihtiyacı bulunmadan sadece kimlik ile geçiş yapabilirsiniz. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından birçok Türk vatandaşı Ukrayna’ya seyahat için hazırlıklara başladı. Ukrayna’nın çoğu sokağında özellikle Lviv, Kiev gibi Türkler ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.

Ukrayna’da Dil Problemi

Ukrayna’da Konuşulan Diller

Ukrayna’da Konuşulan Diller

Ukrayna ülkesinin resmi dili Ukraynacadır. Kiril alfabesi ile yazılmakta olan Ukrayna dili, Rusçaya da yakın bir dildir. Mesela Rusça konuşan kişiler Ukraynaca konuşan kişileri kolaylıkla anlayabilir. Hatta Ukraynaca yazılı olan tabela ve afişleri çok kolay okur. Slav dilleri ile yakınlığı bulunan Ukraynacayı, Slav ülkesinde yaşamayan veya Slav dillerini bilenler iletişim kurmada çok fazla zorluk yaşamaz.

45 milyona yakın nüfus ile geniş yüzölçümüne sahip Ukrayna ülkesinde ana dil Ukraynaca olmasının yanında Rusça bilenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Ukrayna’da konuşulan dillerarasında İngilizce ’de yer alır. Ancak Ukrayna’da yaşayan gençler ile üniversite eğitimi gören öğrenciler İngilizceyi daha çok tercih etmektedir. Genç nüfusun yoğun bulunduğu şehir merkezinde İngilizce bilenler daha fazladır. Merkezden uzaklaşmaya başladıkça İngilizce bilenlerin sayısı da azalıyor. Dolayısıyla Ukrayna’da İngilizce konuşmak isteyenler için bu durum büyük sorun yaratıyor. Ülkenin turistik bölgelerinde İngilizce bilen kişi sayısı fazla ama turistik olmayan alanlarda özellikle restoran, kafe gibi yerlerde menüler dahi Ukraynacadır.

Yabancı Dil Bilmeyenler Ukrayna’da Nasıl İletişim Kurabilir?

Ukrayna’da Konuşulan Diller

Ukrayna’da Konuşulan Diller

Ukrayna ülkesine seyahat etmek isteyenlerin çoğu yabancı dil sıkıntısı yaşar. Ancak endişe etmenize gerek yok kendinizi ifade edebileceğiniz birkaç yöntem var. Bunlardan biri teknolojik gelişmeler size yardımcı olacaktır. Seyahatiniz boyunca yanınızda mutlaka interneti olan bir akıllı cihazınız olması gerekir. Yurt dışında Türk hatlarının kullanımı biraz pahalı olması nedeni ile Ukrayna’ya gittiğinizce yerel bir telefon hattı alın. Ardından internetinizi kullanarak iletişim kurmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken Google Translate gibi kolay cümlelerinizi çeviren programların sayesinde Türkçe- Ukraynaca dillerinden çeviri yaparak kendinizi ifade etmeniz mümkün.

Programın doğru bir şekilde çalışması için tek gereken şey internet bağlantınızın bulunmasıdır. Yabancı dil bilginiz hiç yoksa Google Translate tam size göre bir uygulamadır. Söylemek istediğiniz cümleyi buraya yazın ve Ukraynacaya çevirin. Bu program sayesinde gitmek istediğiniz yeri, ne yemek istediğinizi, takside, kafede kullanarak tatilinizi daha rahat geçirebilirsiniz.