Ukrayna’da Oturma İzni Alma Yöntemleri

Türk vatandaşlarının Ukrayna’da oturma izni alması için bir Ukrayna vatandaşı tarafından davetiye almış olması gereklidir. Sizi davet edecek kişinin bağlı olduğu OVIR birimine gidip size davetiye çıkartması gerekiyor. Oturma izni için muhakkak davetiyeye ihtiyacınız var, davetiye olmadan sadece evlilik yolu ile oturma izni alabilirsiniz.

Oturma izni için Türkiye’de size ait herhangi bir mal varlığı ya da bankada para olmasına gerek yok. Ukrayna’nın bu konuda herhangi bir talepte bulunmuyor. Bunun dışında Ukrayna’da ev, arsa ya da taşınmaz mal alarak oturum izni almanız MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Sizi bu sözlerle yönlendiren ya da kandıran kişilere kesinlikle itibar etmemenizi öneririz. Bu şekilde Ukrayna’da kandırılan, dolandırılan birçok Türk vatandaşı bulunduğunu hatırlatmak isterim.

Davetiyeyi aldıktan sonra, davetiyeniz ile Türkiye’de size en yakın Ukrayna konsolosluğuna gidiyorsunuz. Gerekli evraklar ise pasaportunuz, nüfus cüzdanınız ve ikametgah belgeniz. Bu evrakları gitmeden önce Ukraynaca apostil etmeniz gerekmektedir.

Apostil uluslar arası geçerliliği olan evrak demektir, noterler aracılığı ile yapılır. Bu evraklarla birlikte konsolosluğa gittiğinizde vize işlemlerinizi ekspres mi yoksa normal mi yapmak istediğinizi sorarlar.

Ekspres vize ile işlemleri hızlandırabilirsiniz, bu sayede 3 günde işlemleriniz tamamlanır. Normal vize almak için ise 1 ay beklemeniz ve 115 dolar para yatırmanız gerekmektedir.

Başvuru türünüze göre 3 gün – 1 ay içerisinde sizi telefon ile arayıp vizeniz hazır gelip alın diye bilgilendirme yaparlar. Size D 03/13 isimli bir 45 günlük geçici vize tarafınıza sağlanır. Bu sizin işlemleri tamamlamanız için geçerli süredir. size D 03/13 isimli bir 45 günlük geçici vize tarafınıza sağlanır. Bu sizin işlemleri tamamlamanız için geçerli süredir.

Aldığınız bu vize ile Ukrayna’ya OVIR birimine hemen gidip sizi davet eden kişi ile işlemlere başlamanız gerekiyor. Başvurunuz ile birlikte ilk başvurunuz sonrasında 1 haftalık bir inceleme süresi veriliyor ve 7 gün sonra çağırılıyorsunuz. Size oturma izni pasaportu veriliyor. Bu pasaport ile birlikte Ukrayna’da sizi davet eden kişinin bağlı olduğu muhtarlığa gidiyorsunuz.

Muhtarlık sizin pasaportunuzu onaylıyor ve sizi OVIR’e yönlendiriyor. Gittiğiniz zaman OVIR sizden pasaportunuzu alıyor ve 4 – 6 hafta içinde size oturum izni olan pasaportunuzu veriyor. Bu süreyi 200 dolar ödeyerek 3 gün içinde teslim alabilirsiniz.

Artık Ukrayna süresiz oturma izniniz var, 1 yıl boyunca Ukrayna’ya istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. 1 sene sonunda süreyi 1 sene daha uzatma ve yenilemek hakkınız bulunmaktadır. 2. Seneden sonra size yenileme için gittiğinizde 5 yıllık oturum izni veriyorlar. Dilerseniz bu 5 yıllık Ukrayna oturma izni aldığınızda, 3. Sene sonunda gidip Ukrayna vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Toplamda 5 yıl Ukrayna’da oturma izni ile kaldıysanız vatandaşlığa hak kazanıyorsunuz. Fakat bu süre içerisinde hiçbir adli olaya karışmamanız gerekmektedir. Vatandaşlık aldıktan sonra ülkede oy kullanmak da dahil olmak üzere herhangi bir Ukrayna vatandaşının sahip olduğu tüm haklara sahipsiniz. Ukrayna ve Türkiye arasında herhangi bir problem olmadığından çift pasaport taşıyabilirsiniz.

Ukrayna’da birçok Azeri ve Türk vatandaşı bu işlemleri takip ettiğini hızlandırdığını söyleyerek sizlerden para talep ediyor. Bu kişilere kesinlikle güvenmeyin ya da herhangi bir para vermeyin. İşlemlerinizi yukarıda anlattığımız şekilde halledebilirsiniz.