Ukrayna’da Türklerin Çalışabileceği Meslekler

1- Otel İşletmeciliği: Ukrayna turizm açısından kelimenin tam manasıyla ”otellere şenlik” bir ülke. Her yıl kışın ayrı yazın ayrı, dolup taşıyor turist. Hem Doğu Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olması hem de Rusya’ya sınır olması bunda en büyük faktör. Hatırı sayılı ölçüde bir sermayeniz varsa hiç düşünmeden bu ülkede otel işletmeciliği işine girebilirsiniz. Sadece altı ay gibi kısa bir sürede Ukrayna’nın yerlisi ve en çok kazananlarından biri olur çıkarsınız. Elinizde bolca para ve kafanızda nerede ne iş kurabilirim gibi bir soru varsa, o sorunun cevabı ve paranın gideceği iş belli olmuş demektir.

2- Taksicilik: Birçok Türk ve başka ülkenin insanı orada taksicilik yapıyor. Tıpkı Almanya’da olduğu gibi örneğin. Turizmi ve gidiş gelişleri çok olan bir ülkede taksicilik yapmak, başlangıç için iyi bir unsur olsa gerek. Bu sayede ülkeye vizesiz giren Türk vatandaşlarını da götürür getirir ve onların ülkeye girişlerinde de hem şoförleri hem de aynı dili konuşan yurttaşları olarak onlara yardımınız dokunmuş olur.

3- Kulüp İşletmeciliği: Ukrayna, gece kulüpleri ile meşhur bir ülke. Otele param yetmiyor diyorsanız ya da otelcilik bana göre değil diyorsanız kulüp işletmeciliğini de gündeminize alabilirsiniz. Bu da ek bir seçenek olarak burada kalsın. Birilerinin dikkatini çekecektir elbet.

4- Kış Sporları Turizmi: Ukrayna’da kışlar sert ve eğlenceli geçer. Hele siz bir alışın bu soğuk ülkenin karına, kışına. Bundan sonra size karada ölüm yok. Bilakis bu kış mevsiminin spor alanında turizmini bile yapabilirsiniz. Kış sporları, kayak ve dağcılık gibi alanlarda bu sektöre bu ülkede yatıracağınız paralar size çok kısa bir süre yüksek kar oranı olarak geri dönecektir.

Türkiye’miz kadar güzel bu ülkede çeşitli işleri kurabilir ya da çeşitli işlerde çalışabilir, daha sonrasında ise kahvenizi yudumlarken eşsiz doğa manzaralarının karşısında memleket hasretinizi biraz olsun dindirebilirsiniz. Kartpostal değerindeki görüntüleriyle Ukrayna, en azından gidip görülesi bir yer.

Ukrayna’da İş Kurmak İçin Gerekli Sermaye

Kuracağınız işin Türkiye’deki karşılığını hesapladıktan sonra ondan biraz düşerek Ukrayna’da iş kurmak için gerekli sermayeyi az çok bulmuş olursunuz. Yani Ukrayna gelişmekte olan bir ülke ve Türkiye’den bir kıt daha ucuz.

Şimdiden bu ülkeye gidecekler için hayırlı kazanç kapıları dileriz.