Ukrayna’dan Geri Göndermelerle İlgili Büyükelçi Açıklaması

Ukrayna’ya gelen vatandaşlarımız gerekli hassasiyetleri göstermeli

Bu konunun çözümü için biz gerekli girişimleri yapıyoruz. Ama bu sıkıntıların bir kısmı da gerekli şartlar karşılanmadan Ukrayna’ya gelinmesi nedeniyle ortaya çıkıyor. Ukrayna’ya gelişinde havaalanında dönüş biletlerini ibraz etmeyen, otel rezervasyonunu göstermeyen bazı vatandaşalarımız Ukrayna Göçmen Servisi tarafından potansiyel göçmen olarak görülüyorlar. Bizim bu işlem sonrasında o vatandaşlarımızın ülkeye girişini sağlama imkanımız maalesef yok.

Biz sıkıntıya düşen vatandaşlarımızın takibini tabii ki yapıyoruz, ama hepsinden haberdar olmamız mümkün değil. Mağduriyet yaşanmaması için, Ukrayna’ya gelen vatandaşlarımız gerekli hassasiyetleri göstermelerini rica ediyorum.

Ukrayna’nın doğrudan AB ile sınırı var. Zaman zaman AB’ye yasa dışı geçiş teşebbüsleri kapsamında bizim vatandaşlarımız yakalanabiliyor. Dolayısıyla bu da Ukrayna makamları nezdinde hassasiyet yaratarak ekstra sert tedbirlere sebep olabiliyor. Biz bu sıkıntıların minimuma indirilmesine yönelik Ukrayna Göçmen Servisi ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ile görüşüyoruz.

#BüyükelçiliğeTelefonla ulaşamayan vatandaşlarımız serzenişlerinde haklı

Ukrayna’da resmi kayıtlara göre 15-20 bin civarında vatandaşımız var. Vatandaşlarımız çeşitli sıkıntılardan dolayı bize ulaşmaya çalışıyorlar. Büyükelçiliğimiz tabii ki vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmakla mükellef. Fakat telefonla bize ulaşamayan vatandaşlarımızdan ciddi serzenişler geliyor. Bu konuda haklılar. Gönül ister ki burada santralde 50 kişi çalıştıralım. Ama tabii Büyükelçiliğin de kadrosunun karşılayabildiği hizmetler var. Bu hizmetleri artırmak için çalışma içerisindeyiz. Personel sayımızı artırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız Büyükelçiliğin e-mail adresinden, Twitter hesabı üzerinden de bizlere ulaşabilirler. Ayrıca Konsolosluk Çağrı Merkezi var.
Ukrayna Hayat’dan alınmadır.