Ukrayna’nın Batıya Açılan Kapısı Lviv

gece lviv

Sovyet ve Polonya izlerinin yaşandığı, rengarenk meydanları ve evleriyle Lviv (Lvov) her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor. Milyonlarca turistin ziyaret sebepleri genel olarak, gece hayatı, ucuz tatil ve antik pazarlardır. Şehrin %85’nin kadınlardan oluştuğu efsanesi de kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor. Bunu merak edip, gelen ziyaretçiler de az değildir.

 

Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv, Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olduğu için her türlü ulaşım aracıyla gidebilirsiniz. Daha hızlı ve konforlu gitmek istiyorsanız, İstanbul’dan ve İzmir’den Lviv havaalanına düzenli seferler bulunuyor. Lviv havaalanı şehir merkezinden 7 kilometre uzaklıkta, otobüs veya taksiyle merkeze gidebilirsiniz.

İstanbul’dan Türk Hava Yolları’yla gitmek isterseniz Lviv uçak bileti 705 liradan başlıyor. Kış döneminde fiyatlar daha da ucuzluyor. Ucuz bilet almak istiyorsanız, ileri tarihli ve çok önceden biletinizi almaya bakın.

lviv uçak bileti

lviv uçak bileti

Lviv’de Yaşam Nasıldır?

Lviv aslında bir Polonya kentidir. Zamanla Polonya’nın batıya kaydırılması sonucu, Ukrayna sınırları içinde kalmıştır. Şehri gezdiğinizde hala Polonyalılara ve izlerine rastlarsınız. Ülkenin kültürel şehri olarak tanınıyor. Müzeleri, tarihi binaları ve dokusuyla ziyaretçileri kendisine çekiyor.

Ülkenin doğusunda devam eden savaş nedeniyle ekonomi durumu düşüktür. Para birimleri olan Grivyna, Türk Lirasının dörtte biridir. Bir dolar 22,5 Grivyna’dır. Bu nedenle ucuz tatilcilerin uğrak noktasıdır.

Ekonominin canlanması için neredeyse bütün işletmeler 24 saat açıktır. Konaklama, lokanta ve eğlence sektörü, ekonominin lokomotifidirler. Ukrayna’nın genelinde olduğu gibi Lviv’de de yaşam şartları zordur. Sadece Lviv’i farklı kılan Ukrayna’nın batıya açılan kapısı olmasıdır. Bu nedenle Lviv’de batılılaşma daha yüksektir ve turizm birinci plandadır.

lviv yaşam şartları

lviv yaşam şartları

Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv sokaklarında gezerken kendinizi Avrupa’da hissedebiliyorsunuz. Şehrin birçok yerinde wi-fi ağı olduğundan kaybolma veya adres bulma zorluğu yaşamıyorsunuz. Ayrıca insanları son derece medeni ve kibar olduğundan kendinizi pek de yabancı hissetmiyorsunuz.

 

Rynok Meydanı (Pazar Meydanı)

Şehrin tam merkezindedir. Etrafında cafeler, restaurantlar ve tarihi binalar bulunuyor. Nefes alabileceğiniz ve rahat edebileceğiniz ortama sahiptir.

rynok meydanı

rynok meydanı

Potocki Sarayı

Polonyalılardan kalma Lviv turistik yerler arasında en çok ilgi çeken yapılardan biridir. Fransız mimarisine sahip sarayda, Lviv tarihini yansıtan tarihi eserleri görebilirsiniz.

potocki sarayı

potocki sarayı

St. George’s Katedrali

Avrupa’nın önemli katedrallerinden biridir. Şehrin batısında hâkim bir tepe kurulmuştur. Katedrale gitmek istiyorsanız biraz yokuş çıkmayı göze almalısınız.

St. Georges Katedrali

St. Georges Katedrali

St. Olha and Elizabeth Kilisesi

Şehri panoramik olarak seyretmek istiyorsanız, kilisenin kulesine çıkabilirsiniz.

St. Olha and Elizabeth Kilisesi

St. Olha and Elizabeth Kilisesi

Lviv’de Eğitim

Lviv, her ne kadar kültürel ve turizm alanda cazibe teşkil etse de, öğrenciler Ukrayna eğitim olarak bu şehri tercih etmiyorlar. Çünkü okullarda eğitim dili Ukrayna’cadır. Türk öğrencileriyse daha çok Rusça eğitim veren üniversiteleri tercih ediyorlar.

Buna rağmen şehirde 4 tane lviv üniversiteleri bulunuyor. Bunlar; Politeknik, Ekonomi, Tıp ve İ. Franka Üniversiteleridir. Ukrayna dili sizi zorlamayacaksa, yurt, barınma ve eğitim şartları çok uygundur.

ivan franco üniversitesi

ivan franco üniversitesi

Lviv’de Gece Hayatı

Ukrayna gece hayatının şöhretini duyan bazı Türklerin uygunsuz hareketleri sonucunda, son dönemde Türklere bakış açısı değişiyor. O yüzden gündüz veya gece dışarıda eğlenirken hem davranışlarınıza hem de paranıza dikkat edin.

Ukrayna’nın kadınları bahsedildiği gibi çok güzeller, fakat her gördüğünüz kadını da hayat kadını zannetmeyin. Eğer bu düşünceyle gidiyorsanız, çok dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde geceyi karakolda geçirebilirsiniz ve tatiliniz zehir olabilir.

lviv gece hayatı

lviv gece hayatı

Gündüzün sakinliğinden farklı olarak Lviv gece hayatı çok hareketli ve canlıdır. Çünkü Ukrayna insanı eğlenmeyi ve içmeyi çok seviyor. Şehirdeki bütün gece kulüpleri ve cafeler sabaha kadar açık ve hareketlidir. Şehrin en tanınmış ve büyük mekânlarından biri Metro Kulüptür. Lviv Millenium Kulübe daha çok yerel halk geliyor. Mekân içinde; gazino, tiyatro, bilardo ve oyun salonları da bulunuyor. Zanzibar, turistlerin ilgi gösterdiği bir kulüptür. Aynı zamanda striptiz gösterileri yapılıyor.