Ukrayna’nın Gözde Kenti Kharkov

Ukraynanın gözde kenti kharkov

Kharkov (Kharkiv) 1,5 milyon nüfusuyla Ukrayna’nın ikinci büyük kentidir. Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz bu şehirde doğa, kültür ve eğlence ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Şehir Doğu Rusya’ya yakın olduğundan yerel halk genellikle Rusça konuşuyor.

 

Eğlence amaçlı gitmek istiyorsanız Kharkov’a yaz sezonunda gideceksiniz. Gündüz, şehrin sokaklarını turlayıp, kültürel gezinti yaptıktan sonra gece hayatının akışına kendinizi bırakibilirsiniz.

 

Kharkov’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Kharkov’a düzenli olarak uçak seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları ve Ukrayna Uluslar arası Havayollarıyla Kharkov’a hızlı ve konforlu şekilde gidebilirsiniz. Ukranya Havayollarının İstanbul’dan Kharkov uçak bileti 821 liradan başlıyor. Türk Hava Yollarındaysa bilet fiyatı 866 liradan başlıyor.

kharkov hava alanı

kharkov uçak bileti

Havaalanından indikten sonra merkeze otobüs veya taksiyle rahatlıkla gidebilirsiniz. Uçak biletini ve konaklama ücretini daha ucuza getirmek istiyorsanız çok önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ukrayna’nın ekonomi durumu ülkemize göre daha düşük olduğu için, para değeri de düşüktür. Bizim bir liramız onların 4,55 Grivyna’sı oluyor. Bu nedenle istediğiniz yere rahatlıkla taksiyle gidebilirsiniz.

 

Kharkov’da Yaşam Nasıldır?

Genel olarak Ukrayna’da yaşam şartları zordur. Halkın gelir seviyesi düşük olmasına rağmen durumlarına alışıklar ve hiç de şikayetçi değiller. İş hayatının her alanında kadın çalışanlar görebilirsiniz. Kadınlar ekonominin büyük yükünü çekiyorlar. Neredeyse bütün dükkanlar 24 saat açıktır.

 

Kharkov, Rusya’ya yakın olması nedeniyle bütün ticareti Rusya iledir. Bunun dışında hayatın ucuz olması, doğal ortamın ve kültürel mirasın olması turizmi canlandırmış ve ekonomilerine katkı sağlamaya başlamıştır. Bunun dışında genel olarak Ukrayna insanı eğlenmeyi sevdiği için Kharkov gece hayatı da çok hareketli ve canlıdır. Birçok turist sadece gece eğlenmesi için bile buraya geliyorlar.

 

Kharkov’da Gezilecek Yerler

Kharkov’da gezip, görülecek fazla yer yok. Buna rağmen yine de ziyaret edebileceğiniz Kharkov turistik yerler bulunuyor. Kharkov caddeleri ve sokaklarında keyfinizce gezerek, bina mimarileri hakkında fikir edinebilirsiniz. Svobody, Termometre ve Konstytutsii (anayasa) meydanları ile Sumskaya caddesi öne çıkan alanlardır.

 

Istorychnyi Muzei

Anayasa Meydanı’nda bulunuyor. Binanın çevresinde 2 top, 2 tank, 3 havan topu ve bağımsızlık anıtını görebilirsiniz.

Istorychnyi Muzei

Istorychnyi Muzei

Shevchenko Park

Kharkov’un tam merkezinde bulunuyor. Yerel halkın ve turistlerin sürekli ziyaret ettiği popüler bir parktır. Parkın içinde botanik bahçesi, dolphinarium ve Ukrayna’nın en eski hayvanat bahçesi bulunuyor.

 

Mirror Fountain

Şehrin simge anıtlarından biridir. 1947’de yapılmış ve UNESCO listesine girmiştir. Küçük bir köşk ve küçük akarsu bulunuyor. Burada bol bol hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

 

Kharkov’da Eğitim

Sınav stresi olmadan, ekonomik ve sosyal çevre avantajıyla sadece lise diplomanızla Kharkov’da ukrayna eğitim alabilirsiniz. 3 dilde ezbere dayanmayan ve kaliteli eğitim verilmesi, ucuz ve refah konaklama, YÖK denkliği sayesinde birçok Türk genci buradaki üniversiteleri tercih ediyorlar.

Kharkov’da 8 adet üniversite bulunuyor. Milli Tıp, Eczacılık, Ekonomi, Havacılık ve Spor Kharkov üniversiteleri öğrencilerin genellikle tercih ettiği okullardır. Bunların yanında; Otomotiv ve Karayolu ile Radyo ve Elektronik Üniversiteleri de bulunuyor.

 

Kharkov’da Gece Hayatı

Gençseniz veya üniversite öğrencisiyseniz yaz aylarında okullar tatil olduğu için akranlarınızı fazla göremeyebilirsiniz. Bu nedenle İlkbahar veya Sonbahar aylarında gelebilirsiniz.

Büyük gece kulüpleri şehrin dışındadır. Buralara girişler genellikle ücretlidir ve kıyafet zorunluluğu bulunuyor. Buna dikkat ederek gitmelisiniz.

kharkov gece hayatı

kharkov gece hayatı

Radmir Clup

Şehrin en popüler kulübüdür. Yerin altında bir mekân. Kulüp farklı bölümlere ayrılmış. Her bölümde farklı tarzda müzikler çalıyor. Türkçe şarkılara rastlarsanız şaşırmayın.

 

Bolero Club

Kulübe girmeniz için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Fakat biraz parayı bastırdığınızda kapıdaki bodyguard sizi içeri alıyor. Burada da farklı odalar ve müzik tarzları bulunuyor. Ayrıca loca kiralama imkânınız da bulunuyor.

 

Compass Club

Gece kulübünde, restaurant, bowling gibi farklı bölümler de bulunuyor.

 

Striptiz izlemek istiyorsanız Kakadu Men’s ve Casta Striptiz kulüpleri şehrin gözde mekânlarıdır. Girişte satın alacağınız özel kaplanmış sahte dolarları dans eden kızlara takabilirsiniz.