Ukrayna’ya Gitme Nedenleri ( 10 Neden )

UKRAYNA’YA GİTMEK İÇİN 10 FARKLI NEDEN

Ukrayna, yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülke. Dolayısıyla içinde sayısız güzellik barındırıyor. Özellikle Türkiye ile seyahatin kolaylaşmasının ardından ilerleyen dönemlerde Türk seyahatseverlerin daha da ilgi göstereceği ülke olarak önümüzde duruyor. Peki Ukrayna’da neler var? Ukrayna turuna neden katılmalıyız? İşte size 10 farklı sebep…

1) VİZE VE PASAPORTA GEREK YOK

Yurt dışı seyahatleri öncesinde en çok sıkıntı yaşanan konulardan bir tanesi de vize işlemleri sürecidir. Özellikle Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamı Türkiye’yi vize uygulamasına tabi tutmaktadır. Ancak Ukrayna için durum farklı. Türkiye’den herhangi bir vize talep etmemektedir. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde yapılan anlaşma sonrasında Ukrayna’ya gitmek için artık pasaporta da ihtiyacınız yok. Yeni kimlik kartınızla bu ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Vizesiz ve pasaportsuz olarak bir Avrupa ülkesini ziyaret edebileceğiniz tek yer Ukrayna’dır. Böylelikle hem vize evraklarıyla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz hem de vize için ödeyeceğiniz para cebinizde kalıyor.

2) HER ŞEY ÇOK UCUZ

Para birimi Euro olan Avrupa ülkeleri genellikle bize göre pahalıdır. Sürekli bir hesap kitap yapma ihtiyacı duyarız. Ancak Ukrayna bunların tam aksine çok ucuz bir ülke. Paramızın değerli olduğu ülkelerin başında geliyor. Para birimi Grivna olan ülkede yapmanız gereken Euro ya da Dolar’ı Grivna’ya çevirmek. Unutmadan söyleyelim 1 Euro = 30.58 Grivna. Yani bu durumda 1 Türk Lirası 5.64 Grivna civarında. Ülkede yeme içmeden alışverişe kadar birçok şey, diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz.

3) GECE HAYATI HAREKETLİ

Avrupa’nın bazı şehirlerinde akşam hava karardıktan sonra herkes evlerine çekilir ve sokaklarda dahi çok az insan olur. Fakat Ukrayna’da bitmeyen bir gece hayatı var. Hafta içi ya da hafta sonu olsun farketmiyor. Eğlenmek Ukraynalıların temel ihtiyaçlarından biri. Bu nedenle gece kulüpleri günün ilk saatlerine kadar kalabalık. Hal böyle olunca gece kulüpleri de bu beklentiye karşılık verebilmek adına birçok eğlence partileri düzenleniyor. Bu arada Ukrayna’ya gitmeden önce nüfusun yüzde 80’i kadın gibi ifadelere pek inanmayın. Ancak şu bir gerçek ki, ülkedeki kızların büyük çoğunluğu bakımlı ve güzeldir. Aynı zamanda nazik ve kibardır. Sokaklarda bir şey sorduğunuzda size samimiyetle yardımcı olacaklardır.

4) YEŞİL ALANLAR VE PARKLAR

Ukrayna, Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden biri. Başkent Kiev, Lviv, Odessa gibi şehirlerin içinde yüzlerce park bulunuyor. Sadece Kiev’de toplam 127 park bulunuyor. Lviv’de de durum farklı değil. Hatta 1960’lı yıllarda Fransa Devlet Başkanı olan Charles De Gaulle de bu konuya parmak basmış. Ünlü devlet adamı bir Lviv ziyaretinde aynen şunları söylemiş: “Birçok şehir gördüm içinde park var, ilk kez bir park görüyorum içinde şehir var.” Bu arada yeşilliğin korunması için de oldukça özen gösteriliyor. Özellikle Ukrayna halkı parklarda yürüyüş ve koşular yapabiliyorlar. Ayrıca buralarda konserler de düzenleniyor.

5) TARİH VE KÜLTÜR

Ukrayna kültürel açıdan da misafirlerine birçok fırsat sunuyor. Ülkede çok sayıda önemli müze var. Mesela, sadece Kiev’de toplam 140 tane müze bulunuyor. Bunlar arasında Minyatür Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi, Çernobil Ulusal Müzesi dikkat çekiyor. Lviv’de de Eczacılık müzesi görmeniz gereken yerlerden biri. Yüzlerce yıl önce insanların hastalılarına nasıl şifa bulunduğunun gösterildiği Eczacılık Müzesi bu anlamda sizler için farklı bir deneyim olacak. Ayrıca Lviv ve Odessa opera binalarından, katedral ve kiliselere kadar etkileyici pek çok yapıya sahip.

6) UNESCO LİSTESİNDEKİ YAPILAR

Ülkenin birçok yapısı Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Başkent Kiev’de yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişe sahip olan dini merkezden Altın Kapı’ya, St. Sophia Katedrali’nden, Lviv tarihi şehir merkezine kadar birçok değerli yapı koruma altında. Böylesine önemli bölümleri yerinde görmek paha biçilemez bir deneyim olacaktır.

7) RENKLİ FESTİVALLER

Ukrayna’nın iki önemli şehri Lviv ve Odessa’da çok renkli festivaller gerçekleşiyor. İşte sadece bu festivalleri izlemek için bile bu ülkeye gidilir. Yeme içme festivalinden dans, müzik ve tiyatro festivallerine kadar birçok etkinlik, şehirlere rengarenk görüntüler katıyor. Binlerce kişinin katıldığı festivaller, turistlerin de fazlasıyla ilgisini çekiyor.

8) YEME – İÇME

Ukrayna yeme içme konusunda da misafirlerini özellikle Türk insanını fazlasıyla memnun eden bir ülke. Geleneksel yemeklerin geniş yelpazelerde sunulduğu çok özel restoranlar bulunuyor. Borş çorbasından bizdeki mantıya benzeyen Vareniki’ye, tavuklu yemeklerden değişik ekmek çeşitlerine kadar birçok lezzet damak tadımıza uygun. Bunun yanı sıra baharatlı ve meyveli votkalar ülkenin popüler içkilerinden… Kiev’de Türk yemeklerini de kolaylıkla bulabilirsiniz. Misafirlerine güzel bir hizmet sunan restoranın adı ise Mangal… Ayrıca Kiev’de geleneksel yemeklerinin yapıldığı ve garsonların yöresel kıyafetlerle servis yaptığı Pervak Restoranını bir kenara not edin.

9) UÇUŞ SÜRESİ KISA

Ukrayna, Türkiye’nin bir adım ötesinde yer alıyor. Mesela, ülkenin en gözde şehirleri olan Kiev ya da Lviv’e uçuş süresi İstanbul’dan 1,5 saat uzaklıkta. Uçaktan indiğinizde de saatlerinizi sadece 1 saat geriye almanız gerekiyor. Yani Türkiye’den saat anlamında da çok uzaklaşmamış oluyorsunuz.

10) GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE

Avrupa’nın birçok ülkesinde güvenlik üst düzeydedir. Bu durum Ukrayna için de geçerli. Yakın geçmişte bir savaş yaşamasına rağmen, günümüzde bu savaşın en küçük bir etkisini dahi göremiyorsunuz. İnsanlar sokaklarda rahatça dolaşabiliyorlar. Gençler geç saatlere kadar kolaylıkla gezebiliyorlar.