Ukrayna’ya gitmeden önce okuyun !

Ukrayna Türkiye’den vize ve pasaport istemeyen nadir ülkelerden biri. Bu özelliği ile de en çok ziyaret edilen ülkelerden biri konumunda. Bizde sizlere Ukrayna’ya gitmeye karar verdiyseniz gitmeden önce yapmanız gerekenlerin bir listesini hazırladık. Öncelikle Lviv, Kiev ve Kharkov’a gidenlerin mutlaka dikkat etmesi ve yapması gerekenleri aşağıdan okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da dikkat etmeniz gereken en önemli olaylardan birisi güvenlik. Yani metroda veya tenha bir yerde birden çantanızın içinden veya arka cebinizden eşyalarınızı çaldırmak istemiyorsanız bu olaya çok önem vermelisiniz. Mutlaka çantanızı önünüzde taşımalı, cüzdanınızı arka cebinize koymamalı ve dikkat çeken insanlardan uzak durmalısınız. İnsanlar cüzdanınızı alıp birden koşmaya başlayabiliyor ve böyle bir durumda kalmak istemezsiniz.

Ukrayna polisleri canları istediği zaman turistleri kontrol eder. Bu yüzden polis ile olumsuz bir tartışmaya girmek istemiyorsanız su almaya gidecek bile olsanız yanınızda belgelerinizi taşıyın. Eğer yalnızca kimlik ile gitmişseniz bile sizden ülkeye gelmeden önce istenen davet mektubunuzu, otel rezervasyonlarınızı ve bu tip resmi belgeleri her zaman yanınızda taşımanızı öneririz.

Ukrayna kışın eksilerden yukarı çıkmayan, yazın ise gölgede bile terlemekten patlayacağınız bir ülke. Bunun bilincinde olarak eğer kışın gidecekseniz çok kalın kıyafetler, yazın gidecekseniz ile terlemenizi önleyecek kıyafetleri yanınıza almanızı öneririz.

Ukrayna’da ucuz ve pahalı olarak ayırabileceğiniz pek çok yemek yeri bulunuyor. Ucuz yemek yerleri her ne kadar cebinizi rahatlatıyor olsa da siz yine de bildiğinizden şaşmayın ve Türkiye’de de bulunan fast food lokantalarını tercih edin. Aynı zamanda açık büfe restoranlardan da yeni tatları deneyebilirsiniz.

Ukrayna’nın yerli halkı çok turist sever bir halk değil. Bu yüzden yerli halk ile gireceğiniz münakaşalarda polisin yanınızda bitmesi ve sizi probleme sokması muhtemel. Bu yüzden yerli halk ile oluşabilecek tartışma ortamını hissederseniz oradan en kısa sürede uzaklaşın.

Taksiciler ve satıcılar sizin turist olduğunuzu fark ettikten sonra biraz daha farklı davranabilir. Bu yüzden alacağınız eşyaların veya gideceğiniz yerin fiyatını önceden sorgulayın ve pazarlık yapmayı kesinlikle unutmayın.