Ukrayna’ya Kimlikle Girilir Mi – Ukrayna’ya Vizesiz Giriş 2019

Ukrayna, son günlerde özellikle de Türk turistler için oldukça ilgi çekici bir yer haline geldi. Bu turist akımının başlıca sebeplerinden biri de aslında Ukrayna ile yapılan antlaşmalar sonucunda artık Türk vatandaşlarının sahip olduğu çipli kimliklerle, Ukrayna’ya seyahat edebilme avantajı sağlanması sebebi ile olmuştur. Bunu duyan Türk vatandaşları hız kesmeden biletlerini alıp Ukrayna ve çevresini ziyaret etmekte ve keşfetme girişiminde bulunuyor. Tabi bunun için belli şartlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Gelin hep birlikte ne gibi şartlar sağlanmalı onlara bakalım.

Ukrayna’ya Kimlikle Nasıl Girilir?

Ukrayna'ya Kimlikle Girilir Mi - Ukrayna’ya Vizesiz Giriş 2019

Ukrayna’ya Kimlikle Girilir Mi – Ukrayna’ya Vizesiz Giriş 2019

Ülkemiz sınırları içinde yaşayan pek çok insan, Türkiye ve Ukrayna arasında Haziran 2017’de yapılan antlaşma sonucunda kimlikle ülkeye seyahat edebilme haberini duyduktan sonra ülkeye nasıl girebileceklerini araştırma çalışmaları içine girmiştir. Peki, kimliğimizin olması yeterli midir? Bunun için kimliğimizin yeni çıkan çipli kimliklerden olması şartı vardır. Nüfus müdürlüğünden gerekli evrakları tamamladıktan sonra sahip olacağınız kimlik ile Ukrayna’ya seyahat edebilirsiniz.

Ukrayna’ya kimlikle girilir mi tarzında sorular sıkça sorulmaktadır. Aynı şekildeUkrayna’ya vizesiz giriş 2019itibari ile yapılabilir durumdadır. Sadece Türkler değil, Ukrayna da bulunan yabancı ülkenin vatandaşları da yapılan antlaşmaya göre kimlikle Türkiye’ye girişlerini yapabilmektedirler.

Kimlikle Ukrayna’da Kaç Gün Kalınır?

Çipli kimliğimizle giriş yapacağımız Ukrayna’da, 90 gün vizesiz ve pasaportsuz kalabiliriz. Kimlik kartlarımızla Ukrayna’ya girişi yaptıktan sonra giriş bölümünde bize bir form veriliyor. Bu formu doldurmamız gerekiyor. Doldurduktan sonra Ukrayna’da kalacağımız gün sayısı kadar bu süreçte bu doldurduğumuz formu yanımızda bulundurmamız gerekiyor.

Ukrayna'ya Kimlikle Girilir Mi - Ukrayna’ya Vizesiz Giriş 2019

Ukrayna’ya Kimlikle Girilir Mi – Ukrayna’ya Vizesiz Giriş 2019

Herhangi bir durumla karşılaştığımızda veya bir yerde bu belgenin gösterilmesi istendiği durumda bu belgenin yanımızda bulunması gereklidir. Aynı şekilde kaldığımız gün kadar yanımızda taşıdığımız bu form ülkeden çıkışta pasaport görevlilerine yanında kimlik kartımızla birlikte gösterilir ve bu form çıkışta pasaport memurunda kalır. Kimlik kartımızı tekrar alarak yolculuğumuza devam edebiliriz.

Kimlikle Girişte Başka Belge Bulundurmalı mıyız?

Çipli kimlikle ülkeye giriş yapabileceğimiz gibi girişte bulunan pasaport memurlarının sorabileceği sorular ve isteyeceği belirli belgeler olabilir. Bu belgeleri yanınızda bulundurmanız sorun yaşamadan yolculuğunuza devam etmeniz için önem arz etmektedir. Bu belgeler nelerdir?

İlk önce gidiş dönüş uçak biletiniz, otel veya hostel rezervasyonunuzu gösteren bir sayfa veya belge, davet edilmenize dair bir davetiyeniz veya belgeniz var ise bunları da ibraz edebilirsiniz. Orada kimlik kartınızın kaybolma ihtimaline karşı yanınıza sürücü kimliğinizi veya diğer kimlik ibrazına eş bir belge alabilirsiniz.