Ukrayna’ya Nasıl Vize Alınır

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bulunan başkenti Kiev olan 45 milyon nüfuslu bir ülkedir. Görülmeye değer doğal güzelliklere ve tarihi yapılara sahiptir. Ukrayna’ya turistik amaçlı gezip görmek için gitmek istiyorsanız vize almanız gerekmemektedir. İki ülke arasında 2012 yılında yapılan anlaşma gereğince Ukrayna Türkiye’den gezi amaçlı gelecek vatandaşlardan vize talep etmemektedir. TC kimlik numaranız yazılı olan ve fotoğraflı nüfus cüzdanınızla ülkeye 60 gün kalmak şartı ile giriş yapabiliyorsunuz.  Turistik amaçlı Ukrayna’ya geçişlerde gidiş dönüş biletiniz ve kalacağınız yerin bilgileri yanınızda olursa daha kolay ve engelsiz olarak gidebiliyorsunuz.

Ticari Amaçlı Ukrayna’ya Vize Nasıl Alınır

Ukrayna’ya iş için ticari amaçlı gidiyor ve daha uzun süre kalmak istiyorsanız yapacağınız iş ile ilgili istenen belgelerle Ukrayna Konsolosluğu’na gitmek istediğiniz tarihten bir ay önce başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İşlemler 15 gün gibi bir sürede bitebiliyor. Fakat yoğunluğa bağlı olarak uzayabilmektedir. Ticari amaçlı gidişler için 85 dolar da ücret istenmektedir.

Ukrayna’da Çalışma Vizesi

Ukrayna’da çalışmak isteyen kişiler için Ukrayna vizesi alabilmek için; Ukrayna Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni, vize formu, pasaport, fotoğraf, bir sağlık kuruluşundan onaylı AIDS testi istenmektedir. Bu belgeler ile Ukrayna Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekmektedir. Ukrayna’ya çalışma amaçlı gittiğinizde ülkeye gider gitmez Ukrayna İç İşleri Bakanlığı’na çalışma kadı yaptırmanız gerekmektedir. Kaydı yapılmayan çalışanlar sınır dışı edilmektedir.